عملیات بوستان (Operation Orchard)

اگر حتا یک درصد شک دارید که روزی ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی به بمب اتم دست پیدا خواهد کرد توجه شما را به مستند دو قسمتی زیر که عملیات بوستان را از ابتدا تا انتها شرح میدهد جلب میکنم. عملیات بوستان (به عبری מבצע בוסתן – Mivtza bustan) تنها یک مرحله از عملیات پیچیده ای بود که بین سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ توسط زبده ترین واحد های جاسوسی, امنیتی و نظامی اسرائیل انجام گرفت و به کشف و انهدام نیروگاه اتمی در حال تکمیل سوریه منجر شد.

آخرین مرحله عملیات که در سال ۲۰۰۸ انجام شد ترور ژنرال محمد سلیمان, مغز متفکر برنامه اتمی سوریه, در یک مهمانی شام در ویلای شخصی وی در کنار ساحل بود. طی این عملیات تک تیر اندازان اسرائیلی که از طریق غواصی خود را به نزدیکی ویلای محمد سلیمان رسانده بودند همزمان ۲ تیر (یکی به سر و دیگری به گردن) وی شلیک میکنند.

روز شمار عملیات:

  • در آوریل ۲۰۰۴ انفجار یک قطار در کره شمالی توجه موساد را جلب میکند و طی سلسله عملیات پیچیده ای (که شامل تخلیه لپ تاب یک مقام اتمی ارشد سوری در هتلی در لندن در حالی که وی مشغول لاس زدن با یک جاسوسه اسرائیلی در بار هتل بود) برای اسرئیل مسجل میشود که کره شمالی در حال ساخت نیروگاه اتمی در خاک سوریه است.
  • سوال اصلی مقامات اسرئیلی در آن زمان این بود: نیروگاه در چه مرحله ای از ساخت قرار دارد زیرا بمباران نیروگاه اتمی در حال کار میتوانست منجر به یک فاجعه رادیو اکتیو در منطقه شود. برای پی بردن به این مساله نیروهای زبده Sayeret Matkal با هلیکوپتر در یک مایلی نیروگاه پیاده میشوند و با نمونه برداری از خاک و آب اطراف نیروگاه به اسرائیل بر میگردند.
  • تجزیه و تحلیل نمونه ها نشان میدهد که نیروگاه با اینکه در مراحل پایانی قرار دارد, ولی هنوز تکمیل نشده. در این مرحله که در سال ۲۰۰۶ اتفاق افتاد هواپیما های F-15 و F-16 نیروی ویژه هوایی اسرائیل این نیروگاه را بمباران میکنند. نکته جالب توجه در اینمورد آن است که قبل از این مرحله از عملیات روسیه کدهای ضدهوایی پدافند سوریه را به اسرائیل فروخته بود و تا زمانی که هواپیما های اسرائیلی در بالای نیروگاه اتمی سوریه (که در شرق این کشور-نزدیک مرز با عراق- ساخته شده بود تا از دسترس اسرائیل به دور باشد) ظاهر شدند پدافند هوایی سوریه از وجود آنها بی اطلاع بود. طی این عملیات نیروگاه اتمی سوریه به طور کامل نابود شد.
  • مرحله آخر عملیات همانگونه که در ابتدا اشاره شد از میان برداشتن ژنرال محمد سلیمان بود که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت. گفتنی است اسرائیل تا کنون مسولیت هیچ مرحله از این عملیات را به عهده نگرفته. تنها بعد از بمباران نیروگاه اتمی بود که نخست وزیر وقت اسرائیل طی پیامی به بشار اسد اطلاع داد که اسرائیل قصد ندارد در مورد این عملیات به صورت علنی و رسمی اظهار نظر کند, و اخبار سوریه هم فقط به گفتن این مطلب اکتفا کرد که “شب گذشته حمله هوایی اسرائیل دفع شد”!
  • در هیچ یک از مراحل این عملیات -به قول معروف- خون از دماغ یک اسرائیلی جاری نشد!

به اشتراک بگذارید: