7 اثر احتمالی ماندگار COVID-19 بر اقتصاد

دقیقاً از یک ماه پیش ، بسیاری از اقتصاددانان پیش بینی میکردند که این بیماری باعث سقوط تجارت چین میشود و درنتیجه رشد اقتصاد جهانی کند خواهد شد بطوریکه رشد اقتصادجهانی به 5.3 درصد تنزل خواهد کرد. اکنون که مشکلات چین دنیا را فرا گرفته و بازارهای سهام را به آشفتگی می اندازد ، بسیاری از پیش بینی های اولیه خوشبینانه به نظر می رسد. دیوید روزنبرگ ، که هم اکنون شرکت تحقیقاتی مستقل خود را اداره می کند ، اعتراف می کند که تزریق پول گسترده فدرال رزرو آمریکا ممکن است از رکود اقتصادی جلوگیری کند. اما چند نکته هست که باید انها را برای تصمیم گیری های اقتصادی خودمان درنظر داشته باشیم. اینها عواقب احتمالی بحران ویروس کرونا هستند:

1. انباشت بدهی:

در حالی که نرخ بهره در امریکا و کانادا بشدت پایین اورده شده و دولتها بسته های حمایتی سنگینی را عرضه کرده اند این نگرانی وجود دارد که بدهی های مردم و دولت انباشته گردد و نرخ بدهی سرانه به میزان چشمگیری بالا برود. گزارش هایی وجود دارد مبنی بر این که شرکت های کارت اعتباری از هم اکنون نگران هستند زیرا مصرف کنندگان از یک کارت پلاستیکی برای جایگزینی درآمد از دست رفته استفاده می کنند. آیا پس از سپری شدن این بحران کرونا ، مصرف کنندگان می توانند نقش خود را به عنوان موتورهای بدهی اقتصاد آمریکای شمالی از سر بگیرند؟

2. بقا و بهبود تجارت:

به طور کلی ، رکود اقتصادی مردم را آزار می دهد ، اما برخی از تئوری های اقتصادی می گویند که سرمایه داری در واقع به رکودهای دوره ای نیاز دارد تا خود را از طریق تخریب خلاق تازه کند. سرانجام مشاغل ضعیف و ناکارآمد از بین می روند و راه را برای شرکتهای سالم تر ، جوانتر یا کارآمد تر پاک می کنند و باعث می شوند کل اقتصاد پس از آن قوی تر شود. اما این روند زمانبر است و میتواند برای قشر کم درآمد دردناک باشد.

3. نرخ بیکاری:
در ماههای گذشته نرخ بیکاری در امریکا به پایین ترین سطح خود در نیم قرن اخیر رسیده بود اما هفته گذشته میلیون ها نفر شغل خود را از دست دادند. بعد از سپری شدن بحران، بسختی میتوان قبول کرد که دوباره نرخ بیکاری به وضعیت سابق برگردد.

4- مهاجرت:

بحران کرونا باعث شد محدودیت های سفر افزایش یابد و مهاجرت متوقف شود. محدودیت طولانی مدت منجر به عقب ماندگی موارد مهاجرت خواهد شد و از آنجا که اقتصاد کشورها ضعیف تر میشود، ممکن است با فشار برای محدود کردن کل جریان مهاجران روبرو شود.

5. مسکن:

رشد مداوم جمعیت کانادا از طریق مهاجرت یکی از مواردی است که به افزایش تقاضای مسکن ، یک بخش مهم اقتصادی کمک می کند. ضرر و زیان شغلی و فشار سنگین بدهی که در بالا ذکر شد ، ممکن است منجر به کند شدن ،بازارهای مسکن کانادا شود.

6. انرژی:

یکی از دلایل ترس املاک و مستغلات در آلبرتا این است که بخش هایی از اقتصاد کانادا به اندازه بخش نفت و گاز با بحران COVID-19 مورد ضرب و شتم قرار گرفته است ، جایی که هزینه هر بشکه نفت خام ماسه های نفتی کمتر از قیمت خود بشکه کاهش یافته است.
با ماندن مردم در خانه و تعطیلی صنایع، فروش انرژی کاهش یافته است. ظرفیت ذخیره سازی به حد خود رسیده است. در نتیجه حتی با وجود کمک به تولیدکنندگان کمک های فدرال و استانی ، تولیدکنندگان نفت در امریکای شمالی تعطیل می شوند. البته با یک دید خوشبینانه می توان گفت ، یک اثر مثبت می تواند تغییر مسیر سرمایه گذاری از روش های سنتی به انرژی های جدید باشد.

7. تجدید نظرهای کلان اقتصادی
همواره پس از جنگهای بزرگ اقتصادهای کشورها دچار تحولات مثبت یا منفی بزرگی خواهند شد. کشورهایی که زیربنای محکمی دارند و اراده و تدبیر برای تغییرات بزرگ را دارند شگفت آفرین خواهند بود.

منبع: سی بی سی

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید: