یک نمونه موفق دیگر از دادخواهی – دولت فرانسه، افسر سابق پلیس و شکنجه‌گر معروف در دوران دیکتاتوری خونتا را به آرژانتین مسترد می‌کند

دولت فرانسه اعلام کرد ماریو ساندووال افسر سابق پلیس  را بنا به درخواست دادستان آرژانتین به این کشور مسترد می‌کند. ساندووال که ۶۶ سال دارد در پاریس زندگی می‌کند و استاد دانشگاه سوروبون است. در جریان دیکتاتوری خونین خونتا او به شکنجه مخالفان چپگرا شهرت داشت. پلیس فرانسه او را بازداشت کرد. یک نمونه از دادخواهی در تاریخ مبارزات مردم جهان.

یک نمونه موفق دیگر از دادخواهی – دولت فرانسه، ماریو ساندووال افسر سابق پلیس و شکنجه‌گر معروف در دوران دیکتاتوری خونتا را به آرژانتین مسترد می‌کند

دادستان آرژانتین ماریو ساندووال افسر سابق پلیس این کشور را متهم به شکنجه یک دانشجو در سال ۱۹۷۶ کرده است. ساندووال در ۵۰۰ پرونده دیگر نیز با اتهامات مشابهی از جمله آدم‌ربایی، قتل و شکنجه متهمان روبروست. دیکتاتوری نظامی خونتا از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ قدرت را به دست داشت. نظامیان در جنگ با چریک‌های چپگرا به اقدامات سرکوبگرانه‌ای روی آوردند که در تاریخ به «جنگ کثیف» شهرت دارد. در جریان این رویدادها بیش از ۳۰ هزار نفر ناپدید شدند. در برخی موارد کودکان مخالفان سیاسی، ربوده می‌شدند و آن‌ها را به خانواده‌های وفادار خونتا می‌سپردند.

پلیس فرانسه چهارشنبه ۱۱ دسامبر/ ۲۰ آذر ماریو ساندووال را در حومه پاریس بازداشت کرد. او تابعیت فرانسه را دارد اما به سبب آنکه جرایمی که دادستانی آرژانتین به او نسبت داده، قبل از اهدای تابعیت فرانسه به او اتفاق افتاده، دولت فرانسه می‌تواند این فرد را به آرژانتین مسترد کند.

ماریو ساندووال در دانشگاه سوروبون تدریس می‌کرد. همکاران او در دانشگاه در جریان تحقیقات پلیس، او را از روی عکس دوران جوانی‌اش شناختند و پلیس را مطلع کردند.

ساندووال در زندگی قبلی خود به عنوان افسر پلیس به «گوشت کباب شده» شهرت داشت. یکی از تخصص‌های او این بود که زندانیان سیاسی را به تخت ببندد و با شوک الکتریکی آن‌ها را کباب کند.

بعد از سقوط حکومت نظامیان، ساندووال در سال ۱۹۹۷ به فرانسه گریخت. وکیل او با مراجعه به دادگاه عالی اتحادیه اروپا تلاش کرده بود مانع از استرداد موکلش به آرژانتین شود اما توفیقی به دست نیاورد. دولت فرانسه اعلام کرد ساندووال را در کمتر از یک هفته به آرژانتین مسترد می‌کند.

حمید نوری از عاملان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ نیز به اتهام «نقض قوانین بین‌المللی از طریق جنایت علیه بشریت و قتل» در سوئد بازداشت شده است.  روز گذشته دادستان سوئد قرار بازداشت او را تمدید کرد. نمونه دیگری از دادخواهی.

بیشتر بخوانید:

به اشتراک بگذارید: