یک عدد کلیدی در گفته های حاجی زاده در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی

فرمانده هوا-فضای سپاه در توضیحات امروزش در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی اشاره کرد:

در آن لحظاتی که این اتفاق می‌افتد این سامانه مواجه می‌شود با هدفی در 19 کیلومتری که «کروز» تشخیص داده می‌شود.

من دریک مقاله مفصل محل شلیک موشک را محاسبه کرده ام (پست زیر و تصویر بالا را ببینید).

این مکان از انتهای باند فرودگاه حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. ادعای حاجی زاده از این نظر جور در می آید که هواپیما باید ابتدا حداقل چند صد متر از سطح زمین ارتفاع کسب میکرده تا از پشت تپه های کم ارتفاعی که بین این سامانه و فرودگاه قرار داشته اند قابل تشخیص باشد.

ولی اینجا چند سوال پیش میایند:

۱. این سامانه با فاصله پروازی کمتر از ۴ دقیقه از مهمترین فرودگاه کشور قرار داشته و هر روز چندین هواپیما کمابیش در همین مسیر از فراز آن عبور میکرده اند (آخریش یک پرواز ترکیش ایرلاینز حدود یک ساعت قبل از هواپیمای اوکراینی). چگونه ممکن است اپراتورهای این سامانه به فکرشان نرسیده باشند که پرنده ای که دقیقا از جهت فرودگاه و با فاصله ناچیز از انتهای باند فرودگاه روی صفحه رادارشان ظاهر شده احتمالا یک هواپیما است که از روی همان باند بلند شده است؟

۲. برد تشخیص رادار سامانه Tor-M1حدود ۲۰ کیلومتر است، به گونه ای که یک شانس ۸۰ در صدی برای کشف یک هواپیمای جنگنده F-15 (با سطح مقطع راداری 25 radar cross section ) وجود داشته باشد. حالا چگونه اپراتورها به این فکر نکرده اند که یک موشک کروز Tomahawk (که به مراتب کوچکتر و با سطح مقطع راداری 0.5 ) است از این فاصله توسط رادار این سامانه اصلا قابل کشف نمیبود؟

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها