یک درس از اسرائیل

-آقای مئیر داگان, ژنرال ارتش اسرائیل که در جنگهای شش روزه, یوم کیپور و لبنان شرکت داشته و مدال شجاعت گرفته, و بعد هم به مدت ۱۰ سال رئیس موساد و Top Spy بوده, در سن ۶۷ سالگی (۲۰۱۲) مبتلا به سرطان کبد میشه و احتیاج به پیوند کبد پیدا میکنه.

-از شما چه پنهان که جراحان یهودی هم در داخل اسرائیل و هم در سراسر جهان از پیشگامان, و به قول معروف “پایونیر” در پیوند اعضا, منجمله پیوند کبد هستند. تا اینجا مساله خیلی ساده به نظر میاد و قاعدتا آقای داگان باید بره تو یک کلینیک مجهز تل آویو و یکی از بهترین جراحان اسرائیل عملش کنه. ولی به قول معروف “که عشق آسان نمود اوّل ولی افتاد مشکلها”

-مشکل این بود که طبق قانون اون زمان اسرائیل فقط به افراد زیر ۶۵ سال اجازه داده میشد که گیرنده پیوند کبد باشند. و “قانون” حتا در مورد چنین شخصیتی که تمام عمرش سرباز اسرائیل بود و فقط ۲ سال ناقابل کم آورده بود, استثنا پذیر نبود.

-بنا بر این آقای داگان سرطانی که بعد از نزدیک به ۴۰ سال خدمت سربازی, تازه یک سالی بود که بازنشسته شده بود مجبور میشه برای عمل جراحی به بلاروس بره و بعد از عمل برگرده سر خونه زندگیش تو اسرائیل که البته بعد از اونهم مدت زیادی دوام نمیاره و در سن ۷۱ سالگی عمرش رو میده به شما.
-حالا قدرت مئیر داگان رو مقایسه کنید با قدرت امام جمعه تورقوزآباد, خداییش کدوم قدرتمند ترند؟

کتاب جمعه
به اشتراک بگذارید: