یک تحلیلگر عرب: جمهوری اسلامی سرکوب را منطقه‌ای کرده و تا این نظام در قدرت است، مردم منطقه پیروز نخواهند شد؛ داعش و قدس دو روی سکه‌اند!

– در پیامد حمله مسلحانه هواداران مقتدی صدر موسوم به «کلاه آبی‌ها» به معترضین در شهر نجف، ۸ نفر کشته  و بیش از ۲۰ نفر به شدت زخمی شدند.
– از اول اکتبر و آغاز موج جدید اعتراض‌ها تا امروز، به گفته کمیساریای سازمان ملل در امور عراق، دست‌کم ۴۷۵ نفر از معترضین در حملات شبه‌نظامیان حشدالشعبی وابسته به نیروی قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف عراق جان خود را از دست داده‌اند.
– مقتدی صدر تلاش دارد جای خالی ابومهدی المهندس، رهبر حزب‌الله عراق، که در حمله پهپادی آمریکا به همراه قاسم سلیمانی کشته شد را به عنوان مرد مورد اطمینان جمهوری اسلامی پر کند.

-این تظاهرات برای احیای کرامت از دست رفته است. بارها گفته و تکرار می‌کنم بحران کنونی در عراق تا زمانی که نظام حاکم بر ایران تغییر پیدا نکند و یا به شدت تضعیف نشود، پایان نخواهد یافت. کسانی که بیش از ۵۰۰ عراقی را در ۴ ماه گذشته با استفاده ار تک‌تیراندازان و حتا اسلحه نیمه‌سنگین کشته‌اند همه وابسته به جمهوری اسلامی و یا حزب‌الله لبنان هستند. ما امروز شاهد سیستم سرکوبی هستیم که همزمان در عراق، لبنان و ایران عمل می‌کند. ما شاهد حضور شبه‌نظامیان عراقی در اهواز برای سرکوب مردم ایران بوده‌ایم. حزب‌اللهی‌های لبنانی را برای سرکوب معترضین عراقی به کشور ما آوردند. همه آنها اعضای یک ارتش واحد سرکوبگر هستند و ساختار آنها شباهت بسیاری با ساختار داعش دارد که همزمان در چند کشور دست به اقدامات تروریستی می‌زند. نیروی قدس و داعش دو روی یک سکه هستند. برای مقابله با این تروریسم ولایی ما نیز باید متحد شویم. اگر مردم ایران پیروز شوند ما هم پیروز شدیم و اگر آنها ببازند ما نیز باخته‌ایم. هرکدام از مردم ایران، عراق یا لبنان بتوانند جمهوری اسلامی و مزدورانش را شکست دهند، همه ما پیروز شده‌ایم. آنها سرکوب را منطقه‌ای کرده‌اند، ما باید مبارزه علیه آنها را فرامرزی کنیم.

متن کامل مصاحبه:

https://kayhan.london/fa/1398/11/17/یک-تحلیلگر-عرب-جمهوری-اسلامی-سرکوب-را-م

به اشتراک بگذارید: