کرونا: ۲۰۲۱ بدتر از ۲۰۲۰

پیامدهای ویروس کرونا در جهان در سال جدید میلادی بر اساس نتایج گزارشی که پژوهشگران چینی منتشر کرده‌اند، می‌تواند از سال ۲۰۲۰ بدتر باشد. بر اساس این گزارش، در بدترین گزینۀ این ارزیابی، آمار جهانی قربانیان ویروس کرونا می‌تواند تا ماه مارس آینده به پنج میلیون کشته برسد. گمانه‌زنی‌های ناامیدانه درباره شیوع ویروس کرونا پس از آن افزایش یافته که گونه‌های جهش‌یافته از ویروس کرونا در جهان در حال انتشار است.

RFI: به گزارش خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه در چین، یک گروه از پژوهشگران چینی در مرکز پیش‌بینی و پیشگیری بیماری‌ها، آزمایشگاه ارتش خلق و چند نهاد تحقیقاتی نظامی و غیر نظامی در بارۀ بیماری‌های عفونی، تحولات ممکن شیوع کرونا در سال آینده را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند. بر پایۀ این پژوهش، در بهترین گزینه، دست‌کم ۳۰۰ هزار تن دیگر بر اثر کرونا تا ابتدای ماه مارس آینده جان خود را از دست خواهند داد و در بدترین گزینه، تعداد افراد درگذشته در جهان تا آن زمان به پنج میلیون نفر می‌رسد. این در حالی است که تا کنون نزدیک به دو میلیون نفر در جهان بر اثر شیوع ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش، اگر این پیش‌بینی محقق شود نرخ مرگ‌ومیر از ۲/۱ به ۳ درصد خواهد رسید. هنگامی که در زمستان گذشته بیمارستان‌ها در استان هوبئی چین از بیماران انباشته شده بود، نرخِ مرگ و میر تا ۳ درصد افزایش یافت. به گفته یک محقق انستیتو پاستور شانگهای این میزان از افزایش می‌تواند به فروپاشی سیستم بهداشت جهانی منجر شود.

همچنین این نگرانی وجود دارد که با جهش ویروس کرونا، ویروس‌های جهش‌‌یافته می‌توانند در جمعیت جهانی پنهان شوند و هر فصل دوباره شیوع پیدا کنند. در این حال، به گفته محققان حتی محدودیت‌های گسترده، تست های فراگیر و قرنطینه‌های شدید دیگر مانع شیوع بیماری نخواهد بود.

کمیته اضطراری سازمان بهداشت جهانی روز جمعه از جامعه جهانی خواست توالی‌یابی ژنوم ویروس‌های جهش‌یافته کرونا را گسترش دهند و این نگرانی وجود دارد که اشکال جهش یافتۀ ویروس‌ بار دیگر همه‌گیری کرونا را در جهان افزایش دهند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها