چگونه در برابر مافیای رسانه ای از خود حفاظت کنیم؟-بخش چهارم

برای اینکه دریابیم چه کسانی بصورت هماهنگ و همصدا ظرف کمتر از 24 ساعت به تروریست معدوم قاسم سلیمانی که فردی کاملا غیرتحصیلکرده بود لقب “ژنرال سلیمانی” را دادند، و برای اینکه تصور روشن تری از مافیای رسانه ای بین المللی داشته باشیم، اجازه بدهید به معرفی چند غول سرمایه ای دنیا که صاحب شبکه های متعدد رسانه ای هستند بپردازیم:

  • روبرت مرداک: مرداک در سال ۱۹۷۳ برای نخستین بار به بازار رسانهٔ آمریکا پا گذاشت و روزنامه «سن آنتونیو اکسپرس-نیوز» را خرید. اندکی بعد نشریهٔ استار و پس از آن در سال ۱۹۷۶ نیویورک پست را اختیار خود درآورد. مرداک در ۴ سپتامبر ۱۹۸۵ وضعیت قانونی شهروند ایالات متحده را اختیار کرد تا مانعی در برابر در دست گرفتن ایستگاه‌های تلویزیونی این کشور در برابرش نباشد. مرداک در ایتالیا بیش از نصف سهام شرکت اسکای ایتالیا را که کار آن فراهم آوری تلویزیون‌های ماهواره‌ای در ایتالیا است در دست دارد.در سال ۱۹۹۳، مرداک، شرکت هنگ کنگی استار تی‌وی را که در اختیار ریچارد لی بود، با پرداخت یک میلیارد دلار خرید و اندکی بعد دفاتری برای آن در سراسر آسیا تأسیس کرد و از هنگ کنگ تا هند، چین، ژاپن و بیش از سی کشور دیگر آسیایی را زیر پوشش خود گرفت و بزرگترین شبکهٔ ماهواره‌ای شرق شد. بر پایهٔ فهرست ثروتمندترین افراد جهان، که در سال ۲۰۱۷ از مجله فوربز منتشر شد: مرداک از دید میزان دارایی ۳۴ مین فرد دارا در ایالات متحده و ۹۶مین نفر در جهان است و مجموع دارایی شخصی او برابر با ۱۳٫۱ میلیارد دلار است.

  • خانم آنا چمبرز:  در امریکا رقیب اصلی روپرت مرداک صاحب شرکت رسانه ای «نیوز کورپوریشن»   در حال حاضر متعلق به آنا کاکس چمبرز است که از خانواده خود ثروت بزرگی را در تجارت رسانه ای به ارث برده است. براساس گزارش مجله فوربز ثروت خالص وی در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که تقریبا دو برابر ثروت روپرت مرداک است.  آنا کاکس چمبرز دختر جیمز ام. کاکس است که خود صاحب یک شرکت مطبوعاتی بود.

  • الکساندر لبدف: ، یک میلیاردر دیگر همراه با میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهور دوران شوروی، منابع مالی روزنامه اصلی مخالف دولت در روسیه یعنی نووایا گازتا را تامین می کنند. الکساندر لبدف پس از خریدن دو روزنامه مهم چاپ لندن یعنی ایندیپندنت و ایونینگ استاندارد در خارج از روسیه نیز مشهور شد . او در دوران اتحاد شوروی جاسوس کا گ ب در لندن بود.

  • جورج سوروس: ر فوریه ۲۰۱۸ مجله فوربز، جرج سوروس را با ثروت خالص ۲۴ میلیارد دلار آمریکا به عنوان نفر ۲۹ ام فهرست ثروتمندترین افراد جهان رده‌بندی نمود. برای اینکه بندانید جورج سوروس سرمایه اش را در کجا خرج می کند بهتر است بدانید که اخیرا یک موسسه ضد جنگ تاسیس کرده و مبلغ هشتصد میلون دلار نیز برای ان درنظر گرفته است. بغیر از جورج سوروس اعضای مرکزی این موسسه عبارتند از: اِلی کلیفتُون، نویسنده و روزنامه‌نگار، سوزان دیماجیو، عضو ارشد بنیاد کارنِگی برای صلح بین المللی، تریتا پارسی، استاد دانشگاه و بنیانگذار شورای ملی ایرانیان آمریکا، و اندرو باسِویچ، تاریخ شناس روابط بین الملل از دانشگاه بوستون، هستند.

اینها فقط مشتی از خروار بود. نه وقت ما و نه دسترسی ما به منابع مختلف اجازه میدهد بیش از این دنبال شناخت صاحبان غول های رسانه ای بین المللی باشیم. همین قدر بدانیم که پشت پرده این غول های رسانه ای سرمایه های هنگفت نهفته است. آنها از روی ناآگاهی و یا بخاطر رضای خدا هرگز از یک تروریست بیسواد مثل قاسم سلیمانی قهرمان نمی سازند. حتما منافع مالی شان اقتضا می کند که درباره کشته شدن 1500 نفر سکوت کنند ولی برای تشییع جنازه یک تروریست، بصورت هماهنگ و همصدا انرا شکوهمند بنامند.

این آن قدم نخست بود که عرض کردم باید ابتدا مافیای رسانه ای را شناخت. اکنون براحتی میتوان فهمید چرا بی بی سی استاد کشف چهره های اطلاعاتی و دادن تریبون به آنهاست تا از آنها کارشناس و تحلیل گر بسازد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
5 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها