چکیده ۶۰ سال حاکمیت کمونیسم در کوبا، میگل دیاز-کنل رئیس جمهور جدید کوبا شد

واقعا برخی اوقات از یکدندگی افراد علاقمند به گرایش های چپ اعم از سوسیال دمکرات ، کمونیست و سوسیالیست و…. متعجبم. اگر تاریخ کشورهای چپگرا را مطالعه کنید و یا شاهد وضعیت اندک کشور هایی که هنوز به چپ وفادارند، باشید جز بدبختی و فقر، جاسوسی و دیکتاتوری چه چیزی می بینید. به خبر زیر از رادیو فرانسه نگاه کنید وضع کوبا را بعد از ۶۰ سال حاکمیت حزب کمونیست کوبا نگاه کنید.

برای اولین بار پس از سال ١٩٥٩ کوبا دیگر توسط یکی از دو برادر کاسترو هدایت نمی شود. میگل دیاز-کنل در حالی جانشین رائول کاسترو شده که کوبا علاوه بر قحطی با بحران ناشی از بیماری کرونا و همچنین بحران‌های اقتصادی و اجتماعی بی سابقه روبرو است.

برغم برخی اصلاحات اندک، اقتصاد کوبا به هم ریخته است. اکنون مدت‌هاست که کوبا از دلارهای نفتی ونزوئلا محروم است و تشدید تحریم‌های دونالد ترامپ و فساد و ناکارآمدی دستگاه دولتی، اقتصاد کوبا را زمینگیر ساخته است. در سال گذشته تولید ناخالص کوبا یازده درصد کاهش یافت که در سی سال گذشته بی سابقه بوده است.

از ژانویه گذشته و پس از یکدست شدن دو نظام پولی کوبا ارزش پول ملی این کشور ٢٤٠٠ درصد تنزل کرد که در نتیجۀ آن نرخ تورم تا ٥٠٠ درصد افزایش خواهد یافت.

ناتوانی دولت از پرداخت پول محصولات کشاورزی به خالی شدن روستاها از سکنه منجر شده است. در شهرها، از هاوانا تا سانتیاگو، صف های خرید ارزاق در مقابل فروشگاه‌های خالی از مواد غذایی روز به روز طولانی تر می‌شوند و فروش نوبت خود در این صف‌ها به منبع درآمد محرومان ترین بخش‌های جامعه تبدیل شده است. در این حال، روزانه هزار نفر در کوبا به ویروس کرونا مبتلاء می شوند و همزمان شبکه های اجتماعی پس از گشایش نسبی در دسترسی به اینترنت توسط تلفن های همراه به کانون اعتراض ها و انتقادهای عمومی از دولت تبدیل شده اند.

به اشتراک بگذارید: