چند پرسش از دولت چین

پرزیدنت دونالد ترامپ حق دارد ویروس کرونا را ویروس چینی بنامد زیرا واقعیت آن است که اولین بار این ویروس را در شهری از شهرهای چین گزارش دادند همانطور که در سال 1968 حق داشتند به آنفولانزای A (H3N2) بیماری آنفلوانزای هنگ كنگ بنامند، زیرا هنگ كنگ جایی بود كه اولین مورد آن ثبت شده بود.

هنوز شواهدی در دست نیست که نیت دولت چین را بطور قطع و یقین بدانیم و قصد نداریم صورت مسئله پیچیده را با حل چند کلمه ای ساده کنیم. مثل آنکه برخی از ایتالیایی ها دلیل گسترش کرونا در اینالیا و کشته شدن هزاران نفر را اقدام پوپولیستی شهردار فلورانس می دانند که در ماه فوریه یعنی یکماه بعد از شروع شیوع کرونا از مردم شهر خواست تا نهضت بغل کردن چینی ها را آغاز کنند. فاجعه ایتالیا فقط با بغل کردن شروع نشد بلکه عوامل دیگری هم در آن دخیل بودند.

اما با بازنگری اتفاقات چند ماه اخیر، اکنون پرسش های جدی و مهمی را در پیش روی ما قرار میدهد که پاسخ دولت چین را می طلبد.

  1. دقیقاً در ووهان چه اتفاقی افتاد که منجر به ظهور این ویروس شد؟ اگر ویروس از خفاش (در یکی از بازارهای منزجر کننده سرچشمه گرفته باشد (جایی که حیوانات وحشی برای مصرف انسان در کنار مرغ و گوشت گاو فروخته می شود) ، که رژیم شما به طور غیرقابل توصیف غیرمسئولانه رفتار کرده که اجازه میدهد چنین وضعیت غیربهداشتی ادامه یابد.لازم به ذکر است که یک هفته بعد از علنی شدن شیوع این ویروس، دولت چین تصمیم گرفت که فروش حیوانات وحشی را در چنین بازارهایی متوقف کند. پرسش اصلی این است که چرا این کار را از قبل انجام نداده اید؟

  2. اما اگر این ویروس در آزمایشگاههای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چینی شعبه ووهان بوده و به بیرون درز کرده ، وضعیت بدتر خواهد بود زیرا برای انجام چنین تحقیقات پر ریسک در مورد ویروس های کشنده در قلب یک کلانشهر وسیع مانند ووهان ، دقیقا دور از عقل سالم و مصداق جنون مطلق است.

  3. پس از آنكه در ووهان مشخص شد كه انتقال ویروس از انسان به انسان وجود دارد ، دولت مرکزی چرا پنهان کاری کرد؟ اکنون می دانیم که بین 12 دسامبر تا پایان آن ماه 104 مورد از بیماری جدید از جمله 15 مورد فوت وجود داشته است. لازم به ذکر است که از 12 دسامبر تا 20 ژانویه دولت چین اعلام نکرد که این بیماری می تواند از انسان به انسان منتقل شود.

  4. در تاریخ 23 ژانویه، بعد از اینکه مشخص شد که شیوع بیماری از ووهان به بقیه استان هوبئی گسترش یافته ، چرا فقط این استان از بقیه نقاط چین ایزوله شد اما ارتباط این استان با بقیه نقاط جهان قطع نشد؟ لازم به ذکر است که این استان در قرنطینه کامل بود ولی دولت چین فرودگاههای این استان را برای پروازهای خارجی نبست و هزاران بیمار در مدت چند هفته از این استان به نقاط دیگر جهان پرواز کردند. در واقع دولت چین هرگز فرودگاههای این استان را بیست بلکه بعد از گذشت هفته ها، کشورهای خارجی خود اقدام به ممنوعیت پرواز از چین به کشورهای متبوع خود کردند.

مشکل چین ، مانند روسیه قبل از سال 1991 ، مشکل یک طرفه است. یعنی تا زمانی که یک پنجم جمعیت جهان در معرض اراده یک حزب غیر پاسخگو، فاسد و قدرت طلب با سابقه طولانی جنایات علیه مردم خود باشد ، بقیه بشریت نیز در امان نخواهند بود. مردم چین هم مثل مردم ایران اسیر حکومت دیکتاتوری خود هستند و در این ماجرا مقصر نیستند.

در پایان به این خبر توجه کنید که اتریش 500 هزار ماسک از چین خریده که در فرودگاه وین مشخص شده آنها معیوب هستند. از آن خطرناکتر اینکه کیت های تست که به دیگر دولتهای اروپایی فروخته اند نتایج اشتباهی میداده اند. این همه حجم بی مسئولیتی و اهمال کاری را چگونه می توان تفسیر کرد؟

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها