چند نکته درباره کاریابی در کانادا و امریکا

سیل مهاجرت ایرانیان تحصیلکرده از ایران روز به روز در حال افزایش است. بسیاری از جوانان بااستعداد وقتی به کشورهای غربی وارد میشوند بدلیل عدم شناخت کافی به نحوه گزینش افراد توسط شرکتها، مدتها راه بیراهه می روند و بسیاری از آنها سرخورده و جذب کارهای غیر مرتبط با تخصص شان میشوند.

ریشه این مشکل برمیگردد به اینکه جمهوری اسلامی ساختار دانشگاه و آموزش را ویران کرده و کسانی که از آنجا بیرون می آیند اکثرا با ابزارها و نرم افزارهای متداول در شرکتهای غربی ناآشنا هستند. بگذریم از اینکه از زمان احمدی نژاد اکثر اساتید باسواد را بازنشسته کردند و یک عده ریش و پشمالو رانت خوار بیسواد را بعنوان استاد و استادیار به دانشگاهها قالب کردند. وقتی یک سیستم از بالا فاسد باشد، از پایین هم راههای بهره گیری از فساد نیز پیدا میشود. الان دانشجو هم یاد گرفته چطوری با رفتن به نماز جماعت دانشکده و لباس مشکی پوشیدن در ایام محرم دل استاد را بدست بیاورد و نمره قبولی آخر ترمش را تضمین کند. بگذریم از آنهایی که برای استاد زن صیغه ای پیدا می کنند و یا خودشان به او سرویس می دهند.

ضمنا با توجه به اینکه این رژیم نکبت ایران را از جهان ایزوله کرده اصلا استاد و دانشجو الان نمی دانند که مثلا چه نرم افزارهایی در فلان رشته حرف اول را می زنند. این است که وقتی فارالتحصیل دانشگاههای ایران به خارج می آید سر در گم است. به هر در می زند آنرا بسته می یابد و شروع می کند به غر غر کردن و اینکه این خارجی های لامصب نژادپرست هستند و چون ما بلوند نیستیم ما را استخدام نکردند!

توصیه من به هموطنان عزیز این است که قبل از هرچیز بروید در لینکدین یک حساب باز کنید. لینکدین جایی است برای اینکه هرکس با همقطاران شناخته و ناشناخته خود در زمینه تخصصی خودش مرتبط بشود. یادتان باشد اینجا جای دوست یابی و دختربازی نیست. مثل اینستاگرام هم نیست که هر روز عکس قورمه سبزی و آش شله قلمکار بگذارید. اینجا سعی کنید کاملا حرفه ای و پروفشنال باشید.

بعد بروید نرم افزارهای مربوط با رشته خودتان را پیدا کنید و آنها را یاد بگیرید. ارزان ترین روش هم این است که حق عضویت ۳۰-۳۵ دلاری را به لینکدین بپردازید تا امکان دسترسی شما را به قسمت آموزش آنرا برایتان باز کند. ( دارم برای لینکدین مجانی تبلیغات می کنم!)

در این قسمت آموزش، شما درمورد هر رشته ای که باشید ویدئوهای قدم به قدم آموزشی و تمرین دارد و حتی در آخر ویدئو به شما گواهی هم میدهد که میتوانید آنرا در پروفایل خود در لینکدین به نمایش بگذارید.

اتفاقی که در مرحله بعد می افتد این است که شرکتهای مختلف از سراسر کانادا و امریکا آن کلمات کلیدی ( نرم افزارها) را جستجو می کنند و به پروفایل شما می رسند و خودشان از شما برای فلان شغل دعوت به مصاحبه می کنند.

فعلا همین را تا اینجا داشته باشید تا بعد.

به اشتراک بگذارید: