چرا کرونا زندگی معمولی در تایوان و سنگاپور را به هم نزد؟

برخلاف بسیاری از کشورهای کرونا زده، زندگی معمولی در تایوان و سنگاپور در جریان است. اتوبوس و مترو در سنگاپور روزانه شش میلیون مسافر را جابجا می کند. تعداد مبتلایان کرونا در سنگاپور با آن تراکم جمعیتی فقط 135 مورد است.

تایوان هم وضعیتی مشابه سنگاپور دارد. تایوان اقدامات تهاجمی و خلاقانه ای برای کنترل این بیماری انجام داده است. تایوان که در سال 2019 یعنی توی این دو سه ماه اخیر،  2.7 میلیون بازدید کننده از چین داشت ، در روز جمعه فقط 135 مورد مبتلا به کرونا و 2 مورد فوت داشت.

شما این آمار و ارقام را با کانادا مقایسه کنید که تاکنون هزار نفر مبتلا به کرونا دارد و حداقل 11 نفر هم فوت کرده اند و همه جا تعطیلی مطلق است.

این دو کشور از نوعی اختلال در اجتماع گسترده که باعث خراب شدن اقتصاد در اینجا شده است ، خودداری کرده اند. مدارس ، اماکن محل کار ، فروشگاه ها و رستوران ها همه باز هستند ، اگرچه محدودیت ها به آرامی در روزهای اخیر شدت گرفته است.

هر دو کشور به شدت بر روی افرادی که دارای COVID-19 هستند یا ممکن است داشته باشند متمرکز شده اند، مسافرت های بین المللی را کاملاً کنترل کرده و با تعقیب افرادی که با افرادآلوده به کرونا در تماس بوده اند را شناسایی و ایزوله کرده اند.
دولت تایوان سیستم هوشمندی را راه اندازی کرده که تاریخ سفر و مسافرتهای افراد با پرونده پزشکی انها لینک است یعنی براحتی میتوانند تشخیص بدهند در فلان بازه زمانی خاص چه افرادی به چین یا نقاط دیگر سفر کرده اند.
جالب اینکه در چند سال پیش که بیماری سارس شیوع پیدا کرده بود سه نقطه تورنتو کانادا، هنگ کنگ و سنگاپور بیشترین تلفات را داشتند اما از آن زمان این دو کشور یعنی تایوان و سنگاپور از ان رویداد تلخ درس گرفتند و زیرساختهای لازم را برای امروز مهیا کردند.
دکتر کونگ یکی از پروفسورهای دانشگاه تورنتو می گوید:
برای کشورهای غربی هنوز هم دیر نشده آنها باید هرچه زودتر از تایوان و سنگاپور سرمشق بگیرند.

وی گفت: “اجرای برخی از این موارد خیلی دیر نیست.” “این بحران ماه ها ادامه خواهد داشت … از یادگیری دیگران که موفقیت داشته اند ، همیشه باارزش است.”

وی گفت: “من می توانم این را بگویم زیرا من (آسیایی) هستم ، اما آنها عموماً افراد مطیعی هستند.” “من می فهمم که در بسیاری از کشورهای غربی این فلسفه فردگرایی وجود دارد.”

تفاوت دیگری که بین کانادا و این دو کشور هست این است که تایوان و سنگاپور دولتهای واحدی دارند که مراقبت های بهداشتی را برای همه مدیریت می کنند. کانادا ، با سیستم فدرال خود ، در اصل دارای 13 حوزه قضایی بهداشتی مجزا است که هرکدام پاسخ های کمی متفاوت به این بیماری ارائه می دهند.

ادامه مقاله را می توانید در نشنال پست بخوانید

 
 
به اشتراک بگذارید: