چرا روسها آخوندها را تحقیر می کنند؟

رفتار تحقیرآمیز و شگفت آور  روسها با ابراهیم رئیسی باید ریشه یابی شود. باید بدانیم سبب این نوع برخوردها چیست و چرا با جمهوری اسلامی علی رغم اینکه خود را دوست و هم پیمان روس ها می داند و در مذاکرات وین وکالت بلاعزل به روسها داده است اینگونه برخوردهای ارباب و رعیتی صورت می گیرید؟

رفتاری که روسها با فتحعلیشاه قاجار و فرستادگانش داشتند بمراتب بهتر و محترمانه تر از رفتار پوتین با ابراهیم رئیسی و یا باقر قالیباف بود.

در زمان فتحعلیشاه، چند تا آخوند از عراق به ایران آمدند و بدلیل استقبال مردم ناآگاه از آنان صاحب نفوذ در همه چیز شدند بطوریکه زمزمه جهاد با کفار روس ابتدا از دهان این چند آخوند ابله و متوهم بیرون آمد. آنها آنقدر بر این امر پافشاری کردند که شاه قاجار وزیران و عقلای قوم را جمع کرد و پرسید بنظر شما چه کار کنیم؟ آیا اگر جنگ کنیم ما شکست می خوریم  یا روسها؟

در این جلسه فتحعلیشاه رو به قائم مقام کرد و پرسید نظر شما چیست؟ قائم مقام امتناع کرد. با ​پافشاری شاه، قائم مقام ​دیدگاه خود را با ​پرسشی بیان کرد؛ قائم مقام از شاه پرسید عایدی و مالیات شما چقدر است؟ فتحعلی شاه جواب داد: سالانه شش کرور (میلیون)  مالیات دریافت می کنیم. قائم مقام سپس ادامه داد: مالیات روسیه چقدر است؟ فتحعلی شاه گفت: شنیده ایم روسیه سالانه ۶۰۰ کرور مالیات دریافت می دارد. قائم مقام گفت: عقل حکم می کند، کسی که شش کرور دارد با کسی که ششصد کرور دارد درنیاویزد…

اما شاه نتوانست در برابر اصرار آخوندها مقاومت کند و وارد جنگی شدند که نتایج خفت بارش را حتما می دانید. بخشهای زیادی از ایران به تصرف روسیه درآمد و علاوه بر آن قرار شد سالی چند میلیون تومان (یا روبل) بعنوان خسارت به روس ها پرداخت شود.

اما با وجود همه این اتفاقات، زمانی که عباس میرزا برای امضای پیمان آتش بس به دربار امپراتوز روس رفت با کمال احترام با او برخورد کردند و او را بعدها نیز ستایش و تحسین کردند و امپراتور روس دستور داد مجسمه ای برنزی از عباس میرزا ساختند که سالیان بعد بعنوان هدیه به درباره شاهنشاهی ایران فرستادند که هم اکنون در موزه وجود دارد.

بنابر این یکی از دلایلی که روسها به شخصی احترام می گذارند و یا برعکس او را تحقیر می کنند، قابلیت و شخصیت خود شخص است. کسی که عاقل و فهمیده و متین باشد جایی نمی رود که به او بی احترامی کنند و اگر قدم به جایی گذاشت که شان و احترام او را رعایت نمی کنند همان لحظه اول آنجا را ترک می کند. ابراهیم رئیسی و کلا افراد منتسب به حکومت آخوندی عمدتا انسان های بی شخصیت و بی کلاس و بی شعور هستند و انصافا در حد و اندازه آن نیستند که رهبران جهان آنها را آدم حساب کنند. حالا بگذریم از اوبامای احمق و بایدن خواب آلود و برخی رهبران اروپایی که برای آخوندا غش و ضعف می روند.

دلیل دیگر این بی احترامی بخاطر آن است که جمهوری اسلامی با همه دنیا درافتاده و مغضوب همه کشورها شده بجز چین و روسیه. یعنی حتی فتحعلیشاه هم در زمان جنگ با روس ها هم از برگ کشورهای فرانسه (ناپلئون) استفاده می کرد و هم از برگ انگلیس. روسیه این را می فهمید و سعی می کرد دل رهبران ایران را بدست آورد.

اما اکنون جمهوری اسلامی چاره ای ندارد جز اینکه به چین و روسیه باج بدهد. تازه حتی بین باج دادن به یکی از این دو هم مورد غضب طرف دیگر قرار می گیرد.

این سیاست خارجی خامنه ای احمقانه ترین و خسارت بارترین سیاستی است که ایران در کل تاریخ خود داشته است. شما بدون اجازه روس ها اجازه ندارید با چین قرار داد درازمدت ببندید. احتمالا روس ها مدعی هستند که در طول این چهار دهه همیشه این ما بودیم که حکومت شما را از خطرات مختلف نجات دادیم، حالا شما رفته اید و به چینی ها امتیاز می دهید؟؟

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
5 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها