پیامدهای ناگوار لغو غربالگری دوران بارداری

پیشرفت علم و تکنولوژی به بشر این امکان را داده تا قبل از اینکه جنین در رحم مادر فرم یک موجود زنده ناقص الخلقه را بگیرد با انجام آزمایشات مختلف پدر و مادرها را آگاه سازد. این آزمایشات در همه کشورهای جهان وجود دارد که آنرا غربالگری جنین می نامند.

این طرح غربالگری در واقع پزشکان متخصص زنان را موظف میکرد که یه سری از آزمایشات مهم و‌تشخیصی را برای مادران بارداردر سه ماهه اول بارداری بنویسد که البته هزینه های این آزمایشات بعهده بیمه بود. اگر نتیجه آزمایشات رضایت بخش باشد معنایش این است که نوزاد سالم بدنیا خواهد آمد اما اگر براساس نتایج آزمایشات و عکسبرداریها پزشک به این نتیجه برسد که نوزاد ممکن است ناقص باشد به والدین این اجازه را میدادند که برود آنرا سقط کند و از تولد یک نوزادی که یک عمر باید زجر و درد و تحقیر بکشد جلوگیری شود.

اکنون گفته شده که طرح لغو غربالگری جنین به صحن مجلس اسلامی برده شده و یکی از نمایندگان در توئیتی نوشته که به تصویب هم رسیده است.

سایت خبری ایران اینترنشنال چنین نوشته است:

کبری خزعلی، رییس شورای‌ اجتماعی زنان، در توییتی نوشت با تلاش «نمایندگان انقلابی مجلس اجبار مادران به غربالگری پیش ‌از زایمان» برداشته شده است.

خزعلی پیشتر نیز به اجباری بودن غربالگری پیش از زایمان انتقاد کرده و گفته بود:«در حال حاضر کشورهای غربی غربالگری را قبول ندارند و در حال تشویق برای افزایش جمعیت هستند.»

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اعلام لغو غربالگری اجباری پیش از زایمان توسط مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: «عرض تبریک به مادران و پرسنل خدوم وزارت بهداشت بالاخره با تلاش برخی از نمایندگان انقلابی مجلس اجبار به غربالگری توسط مادر و پزشکان با تجویز های غیراستاندارد وغیرمتقن علمی که باعث قتل جنین می شد، برداشته شد.»

خزعلی افزود که «حالا دیگر هیچ پزشک و مادری مجبور به غربالگری و کشتن جنین نیست.»

این در حالی است که غربالگری از طریق آزمایش خون و سونوگرافی، سلامت جنین را در ماه‌های مختلف بارداری نشان می‌دهد و یکی از روش‌های تشخیص نقص‌های مادرزادی و آسیب‌های جنین است.

اما واقعیت ماجرا چیست؟

واقعیت این است که خامنه ای و بسیاری از آخوندهای متحجر سقط جنین را در هر شرایطی حرام میدانند و از آنجایی که تمام ارکان کشور باید مطابق نظرات خامنه ای باشد طرح غربالگری پیش از زایمان را در مجلس فرمایشی لغو کرده اند.

نظر صریح خامنه ای را روزنامه جوان وابسته به گروه تروریستی سپاه منتشر کرده است:

رهبر معظم انقلاب در پاسخ به سؤالی با این مضمون که پزشکان متخصص می‏توانند از طریق استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های جدید، نواقص جنین در دوران بارداری را تشخیص دهند و با توجه به مشکلاتی که افراد ناقص‏الخلقه بعد از تولد در دوران زندگی با آن مواجه می‏شوند، آیا سقط جنینی که پزشک متخصص و مورد اطمینان آن را ناقص‏الخلقه تشخیص داده جایز است، پاسخ داده‌اند: «سقط جنین در هر سنی به مجرد ناقص ‏الخلقه بودن آن یا مشکلاتی که در زندگی با آن مواجه می‏شود، جایز نمی‏شود.»

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها