پول شویی بانکهای بزرگ جهان

ترجمه بخشی از یک مقاله انگلیسی که امروز در امریکا سر و صدای زیادی گرده:

انبوهی از اسناد محرمانه دولت برای اولین بار نشان می دهد که چگونه غول های بانکداری غربی تریلیون دلار در معاملات مشکوک جابجا می کنند ، ضمن تسهیل کار تروریست ها ، موسسه سات ظاهرا خیریه و پادشاهان مواد مخدر.

عجیب اینکه دولت آمریكا با وجود اختیارات وسیع خود ، قادر به جلوگیری از آن نیست.

BuzzFeed News این گزارش ها را با کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران با کمک بیش از 100 سازمان خبری در 88 کشور جهان به اشتراک گذاشته است.

پولشویی جرمی است که جرایم دیگر را ممکن می کند. این می تواند نابرابری اقتصادی را تسریع کند ، بودجه عمومی را تخلیه کند ، دموکراسی را تضعیف کند و بی ثباتی در کشورها ایجاد کند – و بانک ها در این میان نقشی اساسی دارند. مارتین وودز ، محقق پیشین معاملات مشکوک، گفت: “برخی از این افراد با آن پیراهن های تر و تمیز و کت و شلوارهای اتو کشیده خود ، فاجعه بزرگی را برای افرادی را که در سراسر جهان در حال مرگ هستند ، به بار می آورند.”

در امریکا سازمانی هست برای نظارت بر پولشویی و جرایم مالی یا FinCEN ، آژانس موجود در وزارت خزانه داری است که متهم به مبارزه با پولشویی ، تأمین مالی تروریسم و ​​سایر جرایم مالی است.

این سازمان میلیون ها گزارش فعالیت مشکوک را که به SAR معروف هستند ، جمع آوری می کند. آنها را در دسترس آژانس های اجرای قانون ایالات متحده و سایر اقدامات اطلاعات مالی کشورهای دیگر قرار می دهد. حتی گزارشی هفتگی به نام ” کلپتوکراسی” جمع آوری می کند که خلاصه ای از معاملات رهبران خارجی مانند ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را در بر می گیرد.اما کاری که انجام نمی دهد این است که بانک ها را مجبور به بستن پولشویی کند. در موارد نادری که دولت آمریکا با بانک ها برخورد می کند ، اغلب شامل جریمه اما بدون بازداشت در سطح بالا است.

دولت ترامپ تحت مسئولیت معاون دادستان کل سابق رود روزنشتاین به سازمانهای دولتی فشار آورد تا با اینگونه موسسات مالی برخورد جدی نمایند اما بررسی پرونده های FinCEN نشان می دهد که حتی پس از تعقیب یا جریمه نقض مالی ، بانک هایی مانند JPMorgan Chase ، HSBC ، Standard Chartered ، Deutsche Bank و Bank of New York Mellon به جابجایی پول برای مجرمان مشکوک ادامه دادند. پرداخت های مشکوک در سراسر جهان و صنایع بی شماری جریان دارد ، از ورزش های بین المللی گرفته تا سرگرمی های هالیوود گرفته تا املاک و مستغلات لوکس و رستوران های سوشی نوبو. آنها در شرکتی فیلتر می شوند که تحت پوشش معاملات اقلام معمولی مثل تجارت غلات و غیره پولشویی میشوند.

پرونده های FinCEN یک حقیقت اساسی دوران مدرن را افشا می کند: شبکه هایی که پول کثیف از طریق آنها جهان را پیموده و تبدیل به شریان های حیاتی اقتصاد جهانی می شوند. آنها یک سیستم مالی سایه را بسیار گسترده و چنان کنترل نشده فعال می کنند که از اقتصاد به اصطلاح مشروع جدا نشدنی است. به عبارت دیگر تشخیص تجارت سالم از پولشویی و نقل و انتقالات پولی غیر قانونی بسیار مشکل شده است.

اکنون به برخی از این تخلفات نگاهی می اندازیم. ببینید نام چه بانکهای بزرگی در میان است:

  • Standard Chartered از طرف صرافی Al Zarooni ، یک تجارت مستقر در دبی ، که بعداً به پولشویی از طرف طالبان متهم شد ، پول جابجا کرد. در طی سالهایی که الزارونی مشتری استاندارد چارتر بود ، شبه نظامیان طالبان حملات خشونت آمیزی را انجام دادند که منجر به کشته شدن غیرنظامیان و سربازان می شد.
  • شعبه HSBC در هنگ کنگ به WCM777 ، اجازه داد بیش از 15 میلیون دلار منتقل کند. مقامات می گویند این کلاهبرداری حداقل 80 میلیون دلار از سرمایه گذاران ، عمدتاً مهاجران لاتین و آسیایی سرقت شدهاست و صاحب شرکت با استفاده از وجوه غارت شده دو زمین گلف ، یک عمارت 7000 فوت مربع ، یک الماس 39.8 قیراط و در سیرا لئون خریداری کرده
  • بانک آمریکا ، سیتی بانک ، جی پی مورگان چیس ، آمریکن اکسپرس و دیگران حتی پس از صدور اطلاعیه اینترپل ، معاملات میلیونها دلار را برای خانواده ویکتور خراپونوف ، شهردار سابق پرجمعیت ترین شهر قزاقستان انجام دادند. خراپونوف که پیش از این به سوئیس فرار کرده بود و ادعا می کند این ادعاها با انگیزه های سیاسی است ، بعداً به اتهاماتی از جمله رشوه خواری و کلاهبرداری از طریق فروش اموال عمومی به طور غیابی محکوم شد.

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 
 
به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها