پس خدا کجاست؟؟

ماه آینده ، سه مراسم مذهبی از بزرگترین مذاهب جهان بخاطر ویروس کرونا تعطیل خواهد شد: جشن عید پاک مسیحیان، عید پاک یهودیان و ماه رمضان مسلمانان ، همه اینها در دوران مدرن بی سابقه است. حتی کلیسای مقدس اورشلیم ، که به عنوان محل مقبره عیسی مسیح یاد می شود ، این هفته را برای اولین بار از زمان طاعون سیاه در سال 1349 بسته است. این مسئله باعث شده است که خاخام ها ، کشیشان ، مفتی ها و آخوندها در مورد چگونگی ادعاهای خود فکر کنند.

در كلیسای سنت لورنس آنگلیكان ، خانم گرین وود لی اغلب افرادی را نصیحت و موعظه می کند كه در زندگی شان کسی یا چیزی را از دست داده و درمانده شده اند.
اما امروز او می گوید:در حال حاضر فرش از زیر پای همه ما به یکباره بیرون کشیده شده است ، و همه ما احساس سردرگمی داریم.
وی گفت احساس می کند که در جاده های تاریک جنگلی بیرون شهر هستیم. ما نمی توانیم ببینیم به کجا می رویم. “

یک خاخام یهودی هم همین احساس ناامنی و سردرگمی را دارد. آقای موسکویتز ، که از هفت سال پیش موعظه های خود را در یوتیوب ارسال می کند ، می گوید: “من نیاز به گرفتن انرژی هستم. می خواهم همین حالا مردم را در آغوش بگیرم.” او می گوید روزی در اتومبیل خود قلبم شکست و بسیار گریستم. زیرا فرشته مرگ را هر لحظه بالای سر خود و خانواده ام می بینم.

برای كاتولیك ها و انگلكین ها ، گردهمایی در عید پاک ، كه در طی آن نان و شراب دریافت می شود ، بخش اصلی ایمان آنها است. این اکنون کاملاً غیرممکن است و کلیساها باید مراسم شان را بصورت مجازی و از طریق اسکایپ برگزار کنند.درست به مانند شبیه سازی دریا به اکواریم!

هر سه واعظ از ادیان مختلف به خبرنگار «گلوب و ایمیل» گفتند که آنها هزاران سال است که با سؤالاتی از این نوع را پشت سر گذاشته اند و با آنها دست و پنجه نرم کرده اند: خدا در همه اینها کجاست؟ چگونه ممکن است خدای خیرخواه چنین رنجهایی را تحمیل کند؟ آقای موسکوویتز می گوید ، این ویروس یک “شر طبیعی” است مانند زمین لرزه ها ، طوفان ها و گردبادها.
از نظر خانم گرین وود لی ، خدا هیچ مسئولیتی در برابر این اتفاقات ناگوار ندارد. “خدا هرگز قول نداد كه ما را از سایه مرگ محافظت كند. وعده خدا این است که وقتی مرگ به سراغ شما آمد، او پس از مرگ با ما در آنجا خواهد بود. ” آقای موریس می گوید ، بحران ها فرصت هایی را نیز دارند که برای تجدید نظر در مورد اینکه چه کسی هستیم ، خودآگاه تر ، دوست داشتنی تر ، دلسوز تر باشند. از نظر او ، معنی این همه این است که ما باید یاد بگیریم که دور هم جمع شویم. “مردم می پرسند: خدا در آشویتس کجا بود؟ خدا در اعمال مهربانی و شفقت قرار داشت که به رغم همه چیز و همه تلاشها برای نابودی بشریت ما هنوز باقی مانده است. ” وی می افزاید: خدا مردم یهودی را از هولوکاست نجات نداد. “مردم مردم را نجات دادند.”


البته در مقاله نشریه گلوب اند میل چیزی درباره دیگاه مسلمانان و آخوندها نوشته نشده. شاید دلیلش این بوده که از مسلمانها می ترسند.
کافی است بنویسند مسلمانها بخاطر ویروس کرونا در اعتقادات خود باید تجدید نظر کنند، آنگاه سیل تظاهرکنندگان لشگر اسلام به خیابانها میریزند و حالا خر بیار و باقالی بار کن!

اقتباس و خلاصه شده از گلوب اند میل

 

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها