بودجه یک روز بسیج : ۳ میلیارد و ۲۳۴ میلیون تومان‎

بودجه «سازمان بسیج»: ۱۹،۶۷۵ برابر مجموع حقوق سالانه یک معلم، کارگر و بازنشسته ایرانی

«سازمان بسیج مستضعفان»، موسوم به «ارتش ۲۰ میلیونی» از جمله نهادهای زیرمجموعه سپاه پاسداران است.

«بسیج» در آذرماه سال ۱۳۵۸ بر اساس فرمان آیت‌الله خمینی با هدف «تحقق سخنان روح‌الله خمینی مبنی بر تشکیل هسته‌های حزب‌الله» تشکیل شد و امروز اصلی‌ترین وظیفه آن، سرکوب اعتراض‌های مردمی است. «بسیج» بویژه در جریان جنبش سبز، مسوولیت اصلی سرکوب معترضان در خیابان‌ها را بر عهده داشت و در این راه از هیچ خشونتی دریغ نکرد. در همین خصوص، جدیدترین تصمیم «بسیج» نیز ایجاد «گشت‌های محله‌ها» بویژه در شهرهای بزرگ است.

دولت اعتدال گرای حسن روحانی که مورد حمایت اصلاح‌طلبان است در سالجاری ، هزار و ۱۸۰ میلیارد و ۴۸۴ میلیون تومان بودجه برای «سازمان بسیج مستضعفان» در نظر گرفته و این رقم برابر با روزی ۳ میلیارد و ۲۳۴ میلیون تومان است.

برای درک بهتر این رقم، می‌توان گفت که بودجه «بسیج» بیش از ۷ برابر بودجه «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»، ۴،۳ برابر بودجه «سازمان حفاظت از محیط زیست» و ۲،۴ برابر بودجه «طرح حمایت و ارتقا شرایط تحصیل در مناطق محروم» است.

پولی که سال ۱۳۹۸ نیز در اختیار بسیجیان قرار گرفت حتی چندین برابر بودجه مهمترین دانشگاه‌های کشور هست؛ یعنی ۴ برابر بودجه «دانشگاه تربیت مدرس» و ۱،۳ برابر بودجه «دانشگاه تهران».

دولت حسن روحانی در نخستین سال بودجه‌نویسی‌اش، مبلغ ۶۲۷ میلیارد و۲۵۰ میلیون تومان برای «بسیج» در نظر گرفته بود به روایتی در سال اول ۳۰٪ و اکنون در سال ۹۸ بودجه «بسیج» توسط دولت حسن روحانی، ۹۰ درصد رشد یافته است.

به اشتراک بگذارید: