پرهیز آمریکا از تنبیه مستقیم رژیم، یک اشتباه بود

دولت ترامپ پس از چند ماه حملات نیروهای وابسته به رژیم در منطقه مثل حمله به نفتکش ها در خلیج فارس، ساقط کردن پهباد آمریکایی، حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ، حمله به پالایشگاه نفت عربستان و بیش از ده بار راکت پراکنی به پایگاه های آمریکا در عراق،  سرانجام پس از حمله موشکی به پایگاه کی وان در کرکوک و کشته و مجروح شدن چند آمریکایی، تصمیم به پاسخ گرفت.آمریکا قبلا گفته بود که درصورت حمله به پایگاه آمریکا، ایران را مستقیماٌ مسئول میداند اما ترامپ که از خراب کردن پل ها با رژیم بیم دارد و به مذاکره با رژیم امید بسته است.

بجای تنبیه مستقیم رژیم، به پایگاه های کتائب حمله کرد. این اقدام و پیامدهای آن، حضور آمریکا در عراق که اهرم مهمی برای مقابله با نفوذ رژیم است را به خطر می اندازد و در مقابل به رژیم امکان میدهد تا با ایجاد فضای ضد آمریکایی، قیام مردم در مناطق شیعه علیه رژیم ایران را کمرنگ کند.

اکنون، دست رژیم و حشد الشعبی برای عرض اندام در عراق باز شده و آمریکا نیز با بحران جدیدی روبرو است که از آن پرهیز میکرد. اگرچه این بحران ها دردی از رژیم دوا نمی کنند و در درازمدت به ضررش تمام میشوند، اما در کوتاه مدت، شاید پرهیز آمریکا از تنبیه مستقیم رژیم، یک اشتباه بود.

منبع: توئیتر حسن داعی

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها