پرتاب ۴۳۰۰ راکت چقدر برای ما آب خورد؟

ظرف یازده روز گذشته بیش از چهار هزار راکت توسط گروههای تروریستی فلسطینی از نوار غزه به سوی مناطق مسکونی اسرائیل شلیک شده است.

گرچه همه راکتهای شلیک شده از یک نوع نبوده اند و از دقت و تکنولوژی پایینی برخوردارند و به همین خاطر موشکهای ارزانی بنظر می رسند اما واقعیت این است که مقدمات تهیه و انتقال مواد اولیه و پنهان کردن آنها در تونل های زیر زمینی این گروهها بسیار پر هزینه است.

کارشناسان ارتش اسرائیل چند روز پیش در توئیتر نوشته بودند که هزینه هر کیلومتر تونل ایجاد شده در نوار غزه بین پانصد هزار دلار تا هشتصد هزار دلار تخمین زده میشود که بخشهایی از این تونل ها توسط اسرائیل منهدم گردید. در نوار غزه بیش از 100 کیلومتر تونل حفر شده است که از زیر ساختمانها به آنها متصل شده است.

 

اخیرا یکی از کارشناسان حرفه ای اسرائیل که درباره ساخت انواع موشکها اطلاعات زیادی دارد به روزنامه اورشلیم پست گفته است میتوان تخمین زد که هر موشک حماس تقریبا بین 300 تا 800 دلار هزینه دارد. بر خلاف موشکهای حزب الله که گران تر و پیشرفته ترند. نکته مهم این است که هزینه قاچاق مواد اولیه به داخل نوار غزه هنگفت است و درنتیجه ارقام بسیار بالاتر است.

بنابر این اگر متوسط هر راکت شلیک شده را پانصد دلار در نظر بگیریم و در تعداد 4300 ضرب کنیم به رقم بیش از دو میلیون دلار میشود که در مقایسه با هزینه تونل های منهدم شده ناچیز است. درمورد خسارات تونل های تخریب شده اتفاق نظر وجود ندارد. یکی از سایت ها آنرا به 175 میلیون دلار و دیگری به 80 میلیون دلار تخمین زده بود.

این ارقام بغیر از خسارات ساختمان ها، پل ها، پست های برق، دکل های مخابراتی و غیره است. که اگر آنها را هم درنظر بگیریم. اعداد و ارقام نجومی میشود.

اینها فقط خسارات مادی این جفتگ پرانی تروریستهای فلسطینی است. واقعا اگر ذره ای عقل توی کله فلسطینی ها بود دست به چنین خودزنی احمقانه ای نمی زدند. فلسطینی ها گرفتار پول های خامنه ای و امیر قطر و اخیرا اسلیپی جو هستند. پول می گیرند تا آتش افروزی کنند ولو به قیمت خسارات مادی و جانی و روانی خود و فرزندانشان تمام شود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها