پاشنه آشیل حکومت: خزانه خالی!

آماده باش دائمی یگان ویژه برای هر حکومتی هزینه بسیار هنگفتی دارد. از یک طرف حکومت باید اضافه کاری و پاداش به نیروهای سرکوب پرداخت کند و از طرف دیگر هزینه لوجستیک نیروهای سرکوب (هزینه عملیات, استهلاک نیروها, هزینه جایگزینی ادوات, خورد و خوراک نیروهای سرکوب و… ) سر به فلک میزند و به راحتی میتواند حتا یک اقتصاد شکوفا را دچار مشکلات عدیده کند. افرادی که تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه را دنبال میکنند به خوبی میدانند که هزینه پلیس فرانسه برای مهار جلیقه زردها یکی از چالش های بزرگ اقتصادی دولت فرانسه از همان ابتدا بوده و هست. حال تصور کنید چنین هزینه ای با خزانه خالی رژیم ولی فقیه چه میکند؟!

از طرف دیگر نیروهای سرکوب هم از حقوق بگیران “با حقوق ثابت” همین رژیم هستند که شرایط تورمی بر روی خانواده آنها هم موثر بوده و مسلما باعث افزایش نارضایتی و تناقص درون خانواده این افراد میشود. روحیه مامور یگان ویژه ای را در نظر بگیرید که از بعد از ۲۴ ساعت آماده باش و سرکوب معترضینی که مشکل اصلی آنها “غم نان” است به خانه میآید و میبیند که همسر و فرزند او هم با همان مشکلات دست و پنجه نرم میکنند و همان حرفها را میزنند!

در چنین حالتی اگر ملت معترض از یک طرف با حرکات ایذایی رژیم را مجبور کنند که یگان ویژه (و سایر نیروهای سرکوب را) به طور دائم در خیابان و یا در پادگان در حالت آماده باش نگاه دارند و از طرف دیگر به اماکن و تسهیلات دولتی -به خصوص در تهران- صدمه بزنند (که دولت مالا مجبور است با صرف هزینه از همان خزانه خالی آنها را تعمیر کند) از ۲ طرف هزینه اقتصادی این رژیم ورشکسته را بالا خواهند برد. با چنین استراتژی “با کمترین هزینه جانی” چرخ دستگاه سرکوب حکومت به زودی از حرکت خواهد ایستاد.

بعد التحریر:

به بلوغ رسیدن سیستم سرکوب رژیم

رژیم ج.ا. (دشمن از حالا به بعد) در تظاهرات آبان نشان داد که به یک سیستم یکپارچه سرکوب هم در داخل, و هم توسط بازوهای رسانه ای و آمار سازی خود در خارج از کشور, دست پیدا کرده است. دستگاه امنیتی دشمن بعد از شروع تظاهرات بسیار سریع واکنش نشان داد. از یک سو با قطع اینترنت و کشیدن دیوار آهنین ارتباط داخل و خارج از کشور, و همچنین ارتباط آسان داخل کشور از طریق “app” های مختلف به مدت بیش از ۶ روز قطع شد. از طرف دیگر نیروهای میدانی آموزش دیده دشمن در تمامی بیش از ۱۰۰ شهر به سرعت و با برنامه وارد عمل شدند. در همین حال بازوهای رسانه ای خارج از کشور (مثل محمد مرندی؛ استاد زبان انگلیسی دانشگاه تهران) به توجیه سرکوب “با سناریوی از پیش تعیین شده” پرداختند که نمونه آنرا در این ویدئو میبینید:

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها