وقتی دست آخوند توی خزانه کشور میرود

از چند سال پیش که کتاب قصص العلما را خواندم و از داستان های خنده دار مجتهدین تحت عنوان کرامات علما مطلع شدم، تحقیقات زیادی انجام دادم که نتیجه این تحقیقات بسیار بسیار شگفت زده ام کرد.

در زمان حکومت صفوی، آخوندها را از لبنان و شام و بحرین و هند به ایران آوردند و به آنها بودجه و پول فراوان دادند تا آنها برای مذهب تشیع کتاب بنویسند. در همین دوره بود که آخوندهای درباری بیشترین کتابهای حدیث و روایات را نوشتند. میلیون ها روایت و حدیث در همین دوره جعل گردید و پایه فقه شیعه بر پایه همان جعلیات شکل گرفت.

در دوره قاجار، اگرچه آخوندها از دربار فاصله گرفته بودند اما همچنان منابع مالی زیادی چه از طریق قضاوت و مهر اسناد ملکی و قباله های ازدواج و غیره را داشتند گاه و بیگاه نیز به دربار نزدیک میشدند و پولی می گرفتند تا کتاب مذهبی بنویسند. بیشتر کتابهای دعا و زیارتنامه و اشعار برای مراسم عاشورا در این دوره نوشته شده است.

در دوره پهلوی سیاست شیر گاو پلنگ حاکم بود. از یکطرف دشمنی بین روحانیت با حکومت برقرار بود و آخوندها شاه را بهائی و ضد دین معرفی میکردند و از طرف دیگر حکومت تدوین کتابهای درسی دانش آموزان را سپرده بود به آخوندهایی مثل محمد بهشتی و باهنر و غیره.

در این دوره آخوندها به اتکای کمکهای غیردولتی موسسات تبلیغی بزرگی تاسیس کردند که بزرگترین آن در قم بود و متعلق به آیت الله شریعتمداری و ناصرمکارم شیرازی و غیره بود. در تهران هم مرتضی مطهری و شریعتی و دیگر افراد مذهبی حسینه ارشاد را راه انداخته بودند. آخوندهای معمولی و روضه خوان مثل احمد کافی هم برای خودشان فرانچایز “مهدیه” درست کرده بودند.

اما در دوره جمهوری اسلامی و به قدرت رسیدن روحانیون و نشستن آنها بر روی خزانه ملی و درآمدهای هنگفت نفتی، کاملا اوضاع را دگرگون کرد. مبالغی که آخوندها در این دوره برای تبلیغات اسلامی گرفته و هزینه کرده اند بسیار بسیار فراتر از تصور ماست. میلیون ها کتاب درباره موضوعات پیش پا افتاده مذهبی به زبان های مختلف و در طرح های گوناگون چاپ کرده اند. مجهزترین چاپخانه ها را خریداری کرده اند. موسسات فیلم سازی و کارتون سازی ایجاد کرده اند. برای هر آخوند روضه خوان دوزاری که فوت کرده آرامگاه و مقبره و موسسه حفظ و نشر آثار درست کرده اند.

یک قبرستانی در قم هست به نام وای السلام که یکی از بستگان ما در آنجا مدفون است. چند روز پیش عکسهایی از آنجا دیدم که برای هر آخوند و طلبه ای مثل نواب صفوی و سعیدی گنبد و بارگاه درست کرده اند و آنجا شده امامزاده!

آخوندها به پشتوانه درآمدهای نفتی مردم ایران افرادی را استخدام کرده اند تا در ویکی پدیا مطلب بنویسند. توی اینترنت پر شده از مطالب مزخرف سایتهای مذهبی. شما وقتی یک چیزی را در گوگل سرچ می کنی از آن همه حجم مزخرفات مذهبی شگفت زده میشوید.

عجیب تر اینکه در بدترین شرایط اقتصادی و تحریم ها و نبود درآمد، در لایحه بودجه این موسسات مذهبی نه تنها بودجه آنها کم نشده بلکه هر سال افزایش هم می یابد.

واقعا عمق فاجعه ای که بر مردم ایران رفته هنوز معلوم نیست و مثل کوه یخی است که فقط قسمت های بالایی آن قابل رویت است و قسمت بیشتر و بزرگتر آن ناپیداست.

به اشتراک بگذارید: