وزیر نفت پس از ۱۷ روز اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت و پتروشیمی خواست افزایش دستمزد کارگران را محکوم کرد!

بیرن نامدار زنگنه در هفدهمین روز اعتصاب سراسری کارگران ابتدا درباره بخش زیادی از کارگران که توسط پیمانکاران دسته دوم کار می‌کنند، و پیمانکار آن‌ها به واسطه‌ی پیمانکار بزرگ‌تری به وزارت نفت متصل است، از وزارت نفت رفع مسئولیت کرد و گفت: «برخی از این اعتراضات مربوط به پیمانکاران دسته دوم بوده که بعضا ربطی به نفت نداشته است».

اما وزیر نفت درباره مطالبات سایر کارگران پروژه‌ای نیز به جای این که توضیح دهد در بیش از دو هفته‌ای که اعتصاب ادامه دارد چه اقدامی انجام داده، به وعده‌های کلی برای آینده‌ای نامعلوم بسنده کرد و گفت «اگر لازم باشد که از کارفرما بخواهم وظایف خود را انجام دهد کوتاهی نمی‌کنم». ولی او درباره خواست افزایش دستمزد صراحت داشت. بیرن نامدار زنگنه دوشنبه ۲۷ مرداد گفت:

«… اما اگر فراتر از این باشد همه باید وضع کشور را در نظر بگیریم. مثلا اگر کسی بگوید من دو برابر حقوق می‌خواهم و حقوق خود را نیز دریافت کرده باشد و شرایط دستمزد هم رعایت شده باشد من کاری نمی‌توانم بکنم».

کارگران نیشکر هفت‌تپه هم دوشنبه در حالی روز ۶۴ اعتصاب خود را آغاز کردند که برغم تمام وعده‌ها و جلسه‌ها در تهران و شوش هنوز تغییری در وضعیت کارگران صورت نگرفته و شعار «نه دولت، نه حاکم، نیستند به فکر ملت!» به شعار روز کارگران تبدیل شده است.

آن‌ها چهار ماه است حقوق نگرفته‌اند. کارگران و خانواده‌های آن‌ها تحت فشار فقر و گرسنگی قرار دارند. برخی که دیگر نمی‌توانند برای تهیه مایحتاج خود از کسی قرض بگیرند، وسایل خود و حتی فرزندانشان را به فروش گذاشته‌اند. یکی از کارگران امروز در گزارش اعتصاب نوشت:

«امروز یک صحنه جلو فرمانداری دیدم، دوست داشتم زمین دهن باز کند و داخلش فرو برم. یکی از کارگرها رو دیدم امروز خیلی پکره، بهش گفتم چی شده انگار کشتی‌هات غرق شده؟!
دیدم با یه بغضی مثل مادر مرده‌ها گفت دیروز دیگه هیچی تو خونه نداشتیم و دیگه کسی هم نبود که ازش قرض بگیرم، مجبور شدم دختر سه سالم رو صدا کنم و گوشواره‌هاش رو از گوشش باز کنم تا بفروشم و برم یک کم موادغذایی برای خونه بگیرم. زمانی که که گوشواره‌ها رو باز می‌کردم، دخترم هق‌هق گریه‌هاش بلند شد».

کارگران خواستار خلع ید از کارفرمای فعلی، که به اختلاس یک و نیم میلیارد دلاری متهم است، و بخش خصوصی شده و خواستار بازگرداندن مالکیت شرکت به دولت و نظارت مستقسیم کارگران بر امور آن هستند.
آن‌ها امروز بر خواست‌های خود تاکید کردند:

پرداخت فوری حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه
بازگشت به کار فوری همکاران اخراج شده از جمله اسماعیل بخشی، ایمان اخضری، سالار بیژنی و محمد خنیفری،
بازداشت و محاکمه اسد بیگی و رستمی
خلع ید فوری از کارفرمای اختلاسگر و بخش خصوصی از هفت‌تپه
بازگرداندن فوری ثروت‌های اختلاس شده به کارگران
پایان کار مدیران بازنشسته

عادل سرخه یکی ار نمایندگان کارگران امروز طی سخنانی در تجمع کارگران مقابل فرمانداری شوش درباره بی‌اعتنایی مسئولان به وضعیت نیشکر هفت‌تپه و خواست‌های کارگران اعتصابی گفت مسئولان در دولت، قوه قضائیه و مجلس درگیر اختلاف‌های جناحی و حزبی خود هستند و به سرنوشت کارگران و هفت‌تپه نمی‌اندیشند. او بر ادامه اعتصاب تا رسیدن کارگران به خواست‌های خود تاکید کرد.

منبع: رادیو زمانه

بیانیه درخشان دهها تشکل و تجمع در ایران در دفاع از موج اعتصابات
شعار “نه دولت، نه حاکم، نیستند به فکر ملت” در تظاهرات سال گذشته
به اشتراک بگذارید: