واکسن کرونا هم با سو مدیریت نصیب خودی ها می شود

دبیرکل خانه پرستاران می‌گوید مقدار اندکی واکسن کرونا وارد شده که توزیع آن غیر شفاف است و به «خودی»ها ارجحیت داده می‌شود. محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران با انتقاد از وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری رکنا گفته است که هم واکسن کرونا به میزان اندکی وارد کشور شده و هم شرایط توزیع این واکسن‌ها نامناسب بوده و «بارها شاهد خودی و ناخودی شدن افراد در هنگام دریافت واکسن بوده‌ایم.»

او تاکید کرده است که اگر مسئولان «ریگی در کفششان نبود، آمار شفاف واکسیناسیون را ارائه می‌دادند».

خبرگزاری رکنا در گزارش خود به آمارهای رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرده که نشان می‌دهد علاوه بر ۱۰۰ هزار دوز واکسن مشترک ایرانی کوبایی که برای کارآزمایی بالینی وارد ایران شده، یک میلیون و ۶۶۵ هزار دوز واکسن کرونا نیز «برای تزریق به جمعیت هدف به ایران رسیده است».  اما بر اساس آخرین آمارها و بنابر سخنان اخیر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت «تا کنون در فاز نخست ۵۹۰ هزار نفر در ایران واکسن کرونا زده‌اند.»

 گفته شریفی مقدم حدود ۷۰۰ هزار نفر در بخش بهداشت و درمان ایران کار می‌کنند. این عده شامل بهورز، بهیار، پرستار، پزشک، کارشناس آزمایشگاه و افرادی می‌شود که در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، خانه‌های بهداشت، سراهای سالمندان و دیگر مراکز بهداشتی و درمانی کار می‌کنند. او سوال کرده است که چرا از نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن وارد شده به ایران، «هنوز ۳۰ درصد کادر درمان هم در برابر کرونا واکسینه نشده‌اند؟»

دبیرکل خانه پرستار ایران گفته است که اگر فرآیند شفافی در زمینه واکسیناسیون در ایران وجود داشت، «باید تمام اطلاعات دریافت کنندگان واکسن از جمله شغل آنها ثبت می‌شد تا دقیقا رصد شود که در هر گروه شغلی چه کسانی واکسن کرونا زده‌اند». او انتقاد کرده است که مسئولان هیچ آمار مشخصی در این زمینه ارائه نداده‌اند.

ارجحیت خانواده سهامدار بیمارستان به پرستار

علاوه بر عدم شفافیت در توزیع واکسن، در برخی بیمارستان‌ها نیز به ویژه در بخش خصوصی «تخلفات زیادی در زمینه توزیع واکسن کرونا» شده و به اولویت‌بندی‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا توجهی نشده است.

شریفی مقدم به نظارت ضعیف بر وضع توزیع واکسن به ویژه در بیمارستان‌های خصوصی انتقاد کرده و  گفته است: «از چند بیمارستان بخش خصوصی در تهران گزارش شده است که بخشی از سهمیه واکسنی که برای کادر درمان در نظر گرفته شده بود، به سهامداران، مسئولان بیمارستان، خانواده‌های آن‌ها، منشی‌های پزشکان و اعضای خانواده متخصصان تزریق شده است».

سایت “تجارت نیوز” اقدام به تهیه یک گزارش میدانی از بازار سیاه واکسن کرونا در ایران کرده است. گزارشگر “تجارت نیوز” نوشته است:

«کل ناصر خسرو را هم که بگردی، واکسن کرونا نیست. نه که نباشد. هست. اما قیمت دارد. ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومن. داری؟»

دلالان به متقاضیان خرید واکسن کرونا می‌گویند: «اینجا که واکسن نیست. باید زنگ بزنم به رابطم توی بیمارستان. اون باید واکسن را بکشه بیرون از اونجا. زمان می‌بره. کار یکی دو روز نیست. عجله که نداری؟»

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها