واقعیتی درباره مصدق

در چند روز گذشته بر سر یک نظر سنجی توئیتری خانم سالومه سیدی که نام مصدق را هم بعنوان یکی از خائنین به ایران گنجانده بود بحثهای موافق و مخالف زیادی مطرح شد.

اینجانب اصولا بر روی هیچ شخص و شخصیت تاریخی تعصب نداشته و ندارم و همواره از داخل شدن بر سر دعواهای بی حاصل پرهیز کرده ام چون معتقدم شخصیتی های تاریخی را باید در ظرف و شرایط زمانی همان مقطع مورد قضاوت قرار داد که کار دشواری است. اصولا تاریخ  را باید بدون تعصب خواند و از آن آموخت. خوبی تاریخ این است که اگر شما آنرا بدون تعصب و جانبداری بخوانی قدرت تحلیل رویدادهای زمان حاضر و تا حدودی آینده را در خودتان افزایش میدهید اما اگر در همان دعواهای گذشته گیر کنید، حاصلی جز اتلاف عمر چیزی عایدتان نخواهد شد.

اگر من بخواهم بدون تعصب درباره محمد مصدق چیزی بگویم محترمانه اش ان است که مثل هر شخصیت تاریخی دیگر نقاط مثبت و منفی زیادی داشته است. نقاط مثبتش را اگر بخواهم ذکر کنم پاکدستی و سلامت نفس قابل تحسینی داشته است. یک مستندی از زندگی مصدق ساخته شده که در آن این موارد را بخوبی منعکس کرده است.

لینک فیلم

اما زمانی که عملکرد مصدق را درباره طرفداری از گروه تروریستی نواب صفوی خواندم، دریافتم که یکی از کسانی که از قتل زنده یاد کسروی خوشحال شد همین دکتر مصدق خودمان بود.

شاید این واقعیت تلخ را خیلی از افراد قبول نداشته باشند ولی من این قضیه را سالها قبل در کتابهای مختلفی بصورت پراکنده خوانده بودم و مستندات آنرا فراموش کرده بودم اما امروز دیدم یک پزوهشگر تاریخ آنرا در وبلاگش نوشته که بد نیست برای دیدن مستندات به آدرس وبلاگش مراجعه کنید.

لینک وبلاگ

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
6 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها