هنرمند یعنی تو؛ محسن استادعلی: «این جایزه تقدیم می‌شود به پویا بختیاری و همه دوربین‌‌های تا ابد روشن…»

https://m.youtube.com/watch?v=SIIIFQxXTMY&feature=emb_title
چو رستم در میدان نبرد، بزد به قلب دشمنش بی هراس

در نگاه اول صحنه یک صحنه کلیشه ای است. پرچم عنکبوت نشان جمهوری اسلامی چو خاری در چشم به شما یادآوری میکند که هنوز نظام جنایتکار جمهوری اسلامی بر سر قدرت است و قرار است طبق روال معمول به یک مشت هنربند و سلبریدی حکومتی که از قضا از دادن مالیات هم معاف هستند جایزه ای بی ارزش داده شود و لابد معیار هم میزان وابستگی و نزدیکی عقایدشان به اهداف فرهنگی حکومت است.

وقتی نام محسن استاد علی خوانده میشود، با خودم گفتم حتما او هم یکی از این بسیجی مخفی هایی است که این روزها همه جا حضور دارند و ظاهرشان با آن تیغ کشهای دهه ۶۰ تی فرق دارد اما اهدافشان یکی است و آن اهداف هم همیشه حول یک محور به هم میرسند؛

حفظ نظام جمهوری اسلامی!

اینبار اما انگار خیلی بد زود قضاوت کرده بودم! آخر مگر میشود در جایی که شریفی نیاهای جا انداز برای عجوزه قدرت دلبری میکنند، در جایی که ده نمکی ها دوربین را تبدیل به «چماق» کرده اند و لمپنیزم اسلامی را در جامعه ترویج میدهند، مگر میشود ناگهان یک نفر با قصد قبلی، تصمیم بگیرد به اولین و آخرین جایزه اش در نظام فعلی «نه» بگوید و با نام بردن از زنده یاد «پویا بختیاری» ، خط بطلانی بکشد بر تصویری که جمهوری اسلامی از هنرمند ساخته است!؟

هنر جناب محسن استاد علی، ایستادن در کنار مردم است و این ایستادن کم هنری نیست. اسکار شرافت و انسانیت را باید به محسن استاد علی تقدیم کرد که به قولی در روز روشن، به قلب دشمن زد و با سخن گفتن از پویاها، ضیافت قاتل را به مجلس ختمش تبدیل کرد و نام خود را در تاریخ هنر این سرزمین در کنار کسانی جاودان کرد که به قدرت «نه» گفتند و از هیچ چیز نهراسیدند جز از مردم و مردم ….

نکته ای که باید جامعه ایرانی در تراژدی مرگ پویا باید به آن توجه کند، رفتار پدر پویا بختیاری است. او گویی ایرانی نیست. نه لباس مشکی به تن کرد و نه به دنبال خاموشی رفت؛ به قول خودش دیگر زندگی پس از مرگ فرزندش برایش معنایی ندارد که بخواهد سکوت کند و در یکی از مصاحبه هایش با لبخندی تلخ ، قاتل ملت و خاک ایران، یعنی «نظام جمهوری اسلامی» را اینگونه مورد خطاب قرار میدهد که چه میخواهند بکنند؟ کشته را دوباره بکشند؟

جنبش آبان ماه و قیام ملی ایرانیان که ریشه در بازیابی هویت به یغما رفته ما دارد مدیون خانواده پویا بختیاری است. پدر و مادر پویا بختیاری با رفتارشان شهامت فرزندشان را چنان زیبا به تصویر کشیده اند و قواعد بازی را چنان بی پروا بر هم زده اند که نظام کاملا در برابرشان آچمز شده است. اگر پدرش را دستگیر کنند، دنیا خواهد گفت پسرش را کشتند و خودش را هم دستگیر کردند؛ اگر رهایش کنند، هر بار که سخن میگوید، پایه های لرزان تخت خلافت خامنه ای بیش از پیش سست میشود، با این مرد و زن خاص چه باید کرد!؟

این سوالی است که این روزها ذهن رهبر فرومایه و مزدوران آدمکشش را مشوش کرده است! مورد مورد عجیبی است. پویا بختیاری با ثبت لحظات پیش از مرگش با دوربین موبایل راه هرگونه تحریف و سرقت هویتی را بر مزدوران سپاه و اطلاعات میبندد. او با یه یادگار گذاشتن «وصیت نامه» الکترونیکی و جهانی شده، خودش را با یک جمله تراژدیک و پر معنا به عنوان سردار آزادیخواهی و سرباز وطن اینگونه معرفی میکند:

من هم پسر کسی هستم!

آری، اینگونه پویا بختیاری، فرزند ملت ایران در خون خویش جاودانه میشود و تاریخ نشان میدهد خون فریدون فرخزادها بیهوده بر زمین نریخته است. دهه ها پیش فریدون ایران زمین در یکی از کنسرت هایش فریاد میزند سرانجام فرهنگ ایران بر جمهوری اسلامی غلبه میکند و چند دهه بعد پرچمی را که فرخزادها برافراشتند، پویاها بر دست میگیرند و به ملت ایران پیام میدهند که هنوز هم این سرزمین ستاره می سازد…

نقش خانواده بزرگ پویا بختیاری را فراموش نکنید. کاری که آنها کردند، نه تنها باعث شد حماسه مرگ فرزندشان چو اسطوره ای از اسطوره های شاهنامه در قلب تاریخ جاودانه شود ، بلکه آنها با نفروختن «خون» فرزند خویش و سکوت نکردن و تسلیم تهدید و تردید نشدن، راه سومی را به ملت ایران نشان دادند که راه رهایی است.

پویا خوشبخت بود. او در خانواده ای پرورش یافت که ایران دوستی و با شرافت زیستن برایشان یک «اصل» است. فرزند یک نفر، اکنون فرزند همه ملت است و این را ملت ایران نباید فراموش کند.چهلم فرزند ملت نباید در سکوت و سوگواری باشد، بلکه باید جملگی از این خانواده بزرگ درس شهامت را بیاموزیم و کاری کنیم که فرزندان یک نفر چنان زیاد شوند که در روز موعود که آمدنش نزدیک است _ وقتی به سمت پاستور روانه میشویم تا ایران را از ضحاکیان پس بگیریم _ جملگی فریاد بزنیم :

من هم فرزند کسی هستم، فرزند کسی که فرزند ایران است…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها