نهال یک ساله مشروطه

یک سال از راه اندازی سایت مشروطه گذشت. همه چیز خیلی سریع و باعجله رخ داد. انتخاب نام هم همینطور. هر نامی را که انتخاب میکردیم از قبل دامنه اش توسط دیگران ثبت شده بود. وقتی “مشروطه ” را انتخاب کردیم از اینکه هنوز ثبت نشده باقی مانده بود شگفت زده شدیم و آنرا نشانه خوش اقبالی این حرکت قلمداد کردیم.

قصد و نیت دوستانی که سنگ نخستین بنای این سایت را نهادند این بوده و هست که مشروطه خط مشی ای مستقل از دیگر سایتهای فارسی زبان را دنبال کند. به باور این دوستان و همراهان، بسیاری از سایتهای فارسی زبان که رنگ و بوی سیاسی دارند بدنبال جذب سیاهی لشگر هستند و به همین خاطر گاه و بیگاه تبدیل به بلندگوی پروپاگاندای جمهوری اسلامی میشوند.

همچنین برخی از سایتها و رسانه های دیگر، تلقی اشتباهی از دمکراسی و آزادی بیان دارند. اینها برای اینکه نشان بدهند مثل جمهوری اسلامی نیستند، رسانه هایشان را در اختیار هر کس و ناکسی قرار میدهند. هر خبر دروغ و یا هر تحلیل سیاسی جهت داری که از مراکز اطلاعاتی رژیم تولید میشود بلافاصله در وبسایتهای آنها منعکس میشود. چنین سایت هایی در واقع بجای کمک به آزادی بیان و تمرین فرهنگ دمکراسی، فرهنگ غلطی را اشاعه می دهند که با بنیان دمکراسی و آزادی بیان در تضاد است.

بنای سایت مشروطه این نیست که سیاهی لشگر داشته باشد. سیاست ولنگاری و جذب عضو به هر قیمت با اهداف و مقاصد ما سازگار نیست. ما درهای سایت را برای پذیرش مقالات با دیدگاههای مختلف را باز گذاشته ایم. هر کس حرفی برای گفتن دارد حتی بدون عضویت در مشروطه هم میتواند مقاله اش را برای سایت ارسال کند و مطمئن باشد بدون سانسور منعکس میشود اما در کنار آن، ما برای خوانندگان مشروطه ارزش قائلیم. برای وقت و عمر خودمان نیز ارزش قائلیم. نمیخواهیم این سایت مثل برخی از سایتهای دیگر، محل بحثهای چاله میدانی خسته کننده و تباه کننده توسط عناصر مشکوک و ماموران سایبری رژیم بشود.

امتیاز ویژه سایت مشروطه این است که به هیچ جا وابسته نیست. نه از جایی حمایت مالی میشود و نه مثل خیلی از رسانه ها از فاندهای موسسات یا دولتهای خارجی بهره می گیرد. شما اهمیت این موضوع را زمانی متوجه میشوید که بدانید هرجا و هر کس که کار فرهنگی کرده و سرپا مانده، از یک طریقی به جایی وصل بوده. ما خیلی از گربه ها را به چشم خود دیدیم که برای رضای خدا موش نمی گیرند!

اگر سایت مشروطه هست بخاطر این است که جمعی از ایرانیان به این فکر هستند که در فراق وطن، تنها کاری که از دستشان برمی آید به سهم خود صدای مردم ایران باشند. در غم و شادی آنها سهیم باشند و برای سربلندی و سعادت آنها در حد و وسع خود روشنگری نمایند.

سایت مشروطه یک سالگی خود را پشت سر نهاد. یسیاری از صاحبنظران و اهالی قلم و اهل سیاست با ارسال پیامهای محبت آمیز ما را در ادامه راه دلگرم تر و مصمم تر کرده اند.

به امید سربلندی ایران

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
8 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها