نقشه برادران قاچاقچی سپاه برای بندر جاسک و ۶ هدف استراتژیک

سپاه پاسداران قصد دارد با ایجاد ۱۰۰۰ کیلومتر خط لوله از خوزستان به بندر جاسک (واقع در دریای عمان) یک پایانه بارگیری نفتی در جاسک ایجاد کند. فاز اول این پروژه در ۱۲ ماه آینده پایان میگیرد و در پایان آن جمهوری اسلامی قادر خواهد بود روزانه یک میلیون بشکه نفت از بندر جاسک بارگیری کرده و ۱۰ میلیون بشکه نفت در جاسک ذخیره کند. در فاز دوم این طرح که حدود ۲ سال دیگر به اتمام میرسد پیش بینی شده که ظرفیت بارگیری روزانه و ذخیره نفت بترتیب به ۲.۵ و ۳۰ میلیون بشکه افزایش یابد. این پروژه با کمک مستقیم مالی و مهندسی چین و روسیه به سرعت در حال اجرا است.

اهداف سپاه پاسداران از این طرح:

  • استفاده از سلاح نفت؛ بستن تنگه هرمز و اخلال عمده در بازار نفت (در صورت نیاز) بدون اینکه صادرات نفت جمهوری اسلامی صدمه جدی بخورد.
  • انتقال راحتتر نفت قاچاق بخصوص به چین (به همین منظور چین اعلام کرده که از هیچ گونه کمک مهندسی به این پروژه خودداری نخواهد کرد) و فروش نفت در بازار سیاه و دور زدن تحریمها.
  • استفاده از معامله پایاپای نفت در برابر کالا, به خصوص با چین و روسیه.
  • ذخیره مقادیر زیاد نفت در فاصله کوتاهی از هند موجب تشدید فشار ها بر پاکستان برای ساخت خط لوله ایران-پاکستان-هند خواهد شد. ساخت چنین خط لوله ای حضور فیزیکی نیروهای سپاه پاسدارن در خاک هر ۲ کشور هند و پاکستان را تضمین میکند که از نظر جمهوری اسلامی از اهمیت استراتژیک بسیار برخوردار است.
  • از طریق این بندر ارسال کالای قاچاق (به خصوص اسلحه و نفت) برای حوثی های یمن و نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی در سومالی و کنیا تسهیل میشود و در عین حال موجب افزایش تهدید عربستان سعودی از سمت جنوب (خلیج عدن) خواهد شد.
  • گسترش حضور نظامی دریایی رژیم در گستره ای از خلیج عدن تا خلیج بنگال.

این پروژه از سال ۲۰۱۸ آغاز شده و با توجه به اجماع تمام گروههای درون حاکمیت رژیم, و کمکهای چین و روسیه, پیشرفت آن بسیار سریع بوده و همچنان که گفته شد انتظار میرود که در ۱۲ ماه آینده فاز اول آن به پایان برسد.

اقتباس از مقاله:

Iran’s Latest Energy Project Should Worry The West

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها