نظامیان اینترنت را در میانمار قطع کردند

ایندیپندنت فارسی– نظامیان میانمار روز شنبه، ۱۸ بهمن‌ماه، پس از آنکه هزاران نفر در محکومیت کودتای اخیر به خیابان‌های یانگون آمدند و و خواستار آزادی رهبر منتخب خود آنگ سان سوچی شدند، اینترنت را در کشور قطع کردند.

در اولین تظاهرات از زمانی که ژنرال‌های میانمار قدرت را در یک کودتا به دست گرفتند، مردم شعارهایی از جمله «دیکتاتور نظامی، بازنده، بازنده؛ دموکراسی، برنده، برنده» سردادند و بنرهایی را در دست گرفتند که روی آنها نوشته شده بود «علیه دیکتاتوری نظامی». تماشاچیان به تظاهرکنندگان غذا و آب می‌دادند.

بسیاری از افراد رنگ قرمز پوشیده بودند که رنگ لیگ اتحادیه دموکراسی سوچی است. سوچی در انتخابات هشتم نوامبر پیروز شد، اما ژنرال‌ها با ادعای تقلب در انتخابات، از پذیرفتن این نتیجه خودداری کردند.

هم‌زمان با افزایش اعتراضات و انتشار فراخوان معترضان در شبکه‌های اجتماعی برای پیوستن مردم به راهپیمایی‌ها، اینترنت کشور قطع شد.

گروه نظارت NetBlocks Internet Observatory خاموشی اینترنت در مقیاس ملی را گزارش داد و در توییتر اعلام کرد که اتصال به اینترنت به ۵۴ درصد سطح معمول کاهش یافته است. گفته می‌شود که هم اینترنت تلفن همراه و هم اینترنت‌های وای‌فای قطع شده است.

نظامیان حاکم می‌کوشند با مسدود کردن موقت فیس‌بوک، مخالفان را ساکت کنند. آنها امروز، شنبه، سرکوب رسانه‌های اجتماعی را به توییتر و اینستاگرام نیز گسترش دادند. بر اساس گزارشی که رویترز منتشر کرده، نظامیان حاکم به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

شرکت تلفن همراه نروژی Telenor Asa در این باره گفته که مقامات به ارایه‌دهندگان اینترنت دستور داده‌اند که «تا اطلاع ثانوی» دسترسی به توییتر و اینستاگرام را قطع کنند.

به اشتراک بگذارید: