نشریه آتلانتیک: بین چند صد هزار تا چند میلیون مبتلا به کرونا (تا کنون) در ایران بر مبنای مدلهای آماری

خلاصه:

این مقاله با مدلهای مختلف آماری تعداد مبتلایان را تخمین میزند و به نتایجی بین چند صد هزار نفر تا چند میلیون نفر میرسد. بعضی از این مدلها مناسبتر هستند (مانند تخمین بر اساس آمار بستری شدگان) و بعضی نامناسبتر (مانند تخمین بر مبنای نتایج ادعایی تستهای نمایندگان مجلس، که نمیتوان الگوی تماسهای آنها را میانگین جامعه فرض کرد).

این مقاله آگاهی بخش و مفید است، ولی یک نقطه ضعف مهم دارد: ما نمیتوانیم درست و غلط را بی تفاوت داخل یک دیگ بیاندازیم و از آن «میانگین» بگیریم. یک مثال: در مورد کشتگان آبان ماه عفو بین الملل (بر یک مبنا) از چند صدنفر صحبت میکند، وزارت خارجه آمریکا (بر یک مبنای دیگر) از بین هزار تا دو هزار نفر. هر دو اینها قابل تصور هستند. حالا فرض کنید یک سایتی هم (بر مبنای باد معده!) گفت سه میلیون نفر. ما نمیتوانیم از این سه تخمین میانگین بگیریم و نتیجه را یک میلیون نفر اعلام کنیم.

به احتمال قوی همان بخشهایی از مقاله که به تخمینهای چند صد هزار نفری رسیده اند نزدیک به واقعیت هستند. البته (به علت رشد نمایی این تابع) ما به آمار میلیونی هم میرسیم، ولی چند یا چندین هفته دیگر.

(برای ترجمه بخشهایی از این مقاله اینجا را ببینید.)

[advanced_iframe use_shortcode_attributes_only=”true” src=”https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2020/03/irans-coronavirus-problem-lot-worse-it-seems/607663/” width=”100%” height=”600″]

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها