نخستین پرواز مسافرتی توسط خلبانان زن در افغانستان خبرساز شد

اداره هوانوردی افغانستان امروز شنبه ۲۷ فوریه، از نخستین پرواز مسافرتی توسط خلبانان و مهماندار زن در این کشور خبر داد. کمتر از یک سال پس از نخستین پرواز نظامی توسط خلبانان زن در افغانستان، انتشار این خبر نیز سر وصدای زیادی در رسانه های اجتماعی بر پا کرده است. 


RFI– بر اساس اعلامیه اداره هوانوردی افغانستان، برای نخستین بار در تاریخ این کشور خلبانان زن یک پرواز ۸۰ دقیقه‌ای را از کابل به شهر غربی هرات انجام دادند. این پرواز روز روز چهارشنبه ۲۴ فوریه، توسط شرکت هوایی خصوصی  کام‌ایر انجام شد.

اداره هوانوردی افغانستان این پرواز را تاریخی خواند و آن را نشانه رشد مثبت حضور زنان در بخش هوانوردی غیرنظامی این کشور عنوان کرد. 

بر اساس پیام منتشر شده از سوی اداره هوانوردی افغانستان در فیسبوک، محدثه میرزایی، خلبان زن افغانستانی و کاپیتان ویرونیکا بورسیوا با چهار خدمه پرواز زن، یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۵۰۰  را در یک پرواز ۸۰ دقیقه‌ای میان کابل و هرات با فاصله ۳۵۰ مایل، به‌طور مستقل مدیریت کردند.

 

محمدقاسم وفایی‌زاده، رئیس اداره هوانوردی افغانستان تصریح کرده که رهبری این اداره برای تقویت هرچه بیشتر حضور زنان در تمامی بخش های اداره هوانوردی در این کشور متعهد است. 

جاش کاهیل، یوتیوبر و منتقد معروف خدمات هواپیمایی که در این پرواز تاریخی با خلبانان زن همراه بود، به وبگاه خبری آمریکایی «بیزنس اینسایدر» گفته است: ‌«‌پرواز آرامی بود. خلبانان و خدمه پرواز کاملاحرفه‌ای عمل کردند. من در دیگر پروازهای بین المللی نیز در کابین خلبان همراه شده‌ام و هیچ تفاوتی بین آن‌ها ندیدم.»

جاش کاهیل که در حال ساخت یک فیلم مستند برای هشت مارس، روز جهانی زن است، افزوده است: «هنوز شمارخلبان‌های زن در جهان به ویژه در جوامع مردسالاری مانند خاورمیانه محدود است اما، امیدوارم که مستند من درباره شرکت کام‌ایر تغییری بوجود آورد تا زنان بیشتری به صنعت هوانوردی رو آورند.»

به اشتراک بگذارید: