نبرد دو قدرت اتمی (چین و هند) با سنگ و چوب !

احتمالا شما از نزاع اخیر بین نیروهای مرزی چین و هند در یک منطقه مورد مناقشه دریک ناحیه کوهستانی (شمال هیمالایا) شنیده اید که در نتیجه آن دهها سرباز جانشان را از دست دادند. ولی چیزی که شاید ندانید این است که در این ماجرا یک گلوله هم شلیک نشد و طرفین با سنگ و چوب به جان یکدیگر افتادند!

علتش را به سادگی میتوان حدس زد: اگرچه هم اکنون هم در چین و هم در هند رهبران «ناسیونالیست» سر کار هستند، ولی ناسیونالیسم آنها از جنس «سیاسی» است، یعنی سر دادن یک سری شعار دهن پر کن برای سر کار گذاشتن ملت خودشان؛ هیچ کدام از آنها قصد جدی ندارد که «تا ته خط را برود». البته ممکن است کالیبر فشفشه ها افزایش یابد، شاید در مقطعی چند تا هواپیما هم سرنگون شوند، ولی از هم اکنون نتیجه را میدانیم: رهبران دو کشور با یک ژست «کشور دارانه» مذاکره خواهند کرد و همان را هم به عنوان «درایت» به افکار عمومی خواهند فروخت.

به این ترتیب یک پیشبینی آلبرت اینشتاین به طرز واژگونه و مضحکی به حقیقت پیوسته است؛ او بعد از اختراع سلاح هسته ای گفته بود:

من مطمئن نیستم در جنگ جهانی سوم چه سلاحهایی به کار برده میشوند، ولی در جنگ جهانی چهارم با سنگ و چوب خواهند جنگید!

آلبرت اینشتاین

البته ما میدانیم که اینشتاین یک پاسیفیست بود، نیت او هشدار نسبت به بازگشت به عصر حجر در نتیجه جنگ اتمی و امید او حل و فصل مسائل بدون استفاده از خشونت بود.

ولی نتیجه عملی بر عکس است:

اکنون دیگر هیچ اختلاف استراتژیکی به صورت نهایی حل نمیشود، بلکه فقط از یک دوره به دوره دیگر انتقال داده میشود!

این نتیجه را میشد حتی نظری پیشبینی کرد: وقتی که همه طرفین نسبتا مطمئن باشند که هیچکس قصد عبور از خطوط قرمز را ندارد هیچ طرفی هم انگیزه ای برای عدول از مواضع استراتژیکش نخواهد داشت. در عمل هم مشاهده میکنیم که بعد از جنگ جهانی دوم هیچ نزاع استراتژیکی در سطح جهانی با ابزار نظامی تعیین تکلیف نشده است ؛ آن زمان برای آخرین بار در یک کشور مهم (آلمان) رهبرانی ظهور کردند که شعارهایشان «سیاسی» نبود و مصمم بودند که تا ته خط را بروند.

تا زمانی که قرار بر این است که سیاستمداران نقش هنرپیشه را بازی کنند از این قبیل منازعات انتظار چیزی بیشتر از «فیل هوا کردن» را نداشته باشید. فقط وقتی میتوان انتظار تعیین تکلیف نزاع را داشت که یک سوال به صورت کاملا جدی مطرح و پاسخ داده شود. چه سوالی؟ این کلیپ را ببینید:

What is the virtue of a proportional response

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها