«ناو اقیانوس پیمای» سپاه یک کشتی باری اسقاطی ایتالیایی از آب درآمد!

دیروز رسانه های ج.ا. الحاق یک «ناو اقیانوس پیمای رزمی، اطلاعاتی و پشتیبانی» به نیروی دریایی سپاه پاسداران را با آب و تاب فراوان پوشش دادند:

ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی شناوری سنگین ،چند منظوره و دوربرد است که قابلیت حمل و عملیاتی کردن انواع هواپیما ، پهپاد و سامانه های موشکی ، پدافندی و راداری را دارد.

این ناو با تناژ چهل هزار تن و طول 150 متر و عرض 22 متر دارای رادار آرایه فازی سه بعدی ،موشک‌های سطح به سطح ،سطح به هوا ،سامانه های مخابراتی یکپارچه بسیار پیشرفته جنگال و موشکی سوم خرداد با قابلیت حمل بالگرد ها ، پهپادها و شناورهای عملیاتی است که همه آنها از تولیدات داخلی بوده و توسط جوانان متخصص مومن انقلابی طراحی و عملیاتی شده است.

خبرگزاری تسنیم
فرمانده سپاه هنگام بازدید از ناو «شهید رودکی»

امروز معلوم شد این ناو «تماما تولید داخل» یک کشتی باری (از نوع Roll-on/roll-off) ایتالیایی به نام Galaxy F بوده، که سال ۱۹۹۲ ساخته شده و اخیرا با قیمت کمتر از ۳ میلیون دلار به حراج رفته بود:

تصاویر ماهواره ای این کشتی را زمانی که هنوز رنگ آمیزی زرد قبلی را داشته در اسکله مجتمع کشتی سازی ایزوایکو در بندر عباس ثبت کرده اند.

به طور خلاصه آنها یک کشتی باری قدیمی که وسائل نقلیه سنگین میتوانند مستقیم روی عرشه اش بروند را خریداری و رنگ آمیزی کرده اند و سپس هر آنچه ادوات متحرک به فکرشان رسیده روی عرشه آن برده و با آن عکس یادگاری انداخته اند.

یکی از مشکلات این «طراحی» این است که روی دریا هیچ راهی برای انتقال این ادوات (مثلا به زیر عرشه) وجود ندارد؛ قایقها را هم ظاهرا باید از همان بالا به آب بیاندازند!

جزییات فنی ادوات نظامی این کشتی را میتوانید در مقاله زیر بیابید:

https://news.usni.org/2020/11/19/video-iran-inducts-new-special-operations-ship

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
6 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها