ناهمخوانی فاحش در گزارش نهایی سازمان هواپیمایی در مورد هواپیمای اوکراینی

امروز پس از گذشت بیش از یک سال بالاخره سازمان هواپیمایی کشوری گزارش نهایی اش از سانحه هواپیمای PS752 را منتشر کرد. در قسمتهای کلیدی هیچ اطلاعات تازه ای به اولین گزارش که یازده ماه پیش ارائه شده بود افزوده نشده (حتی کم شده!)، و آشکارا تلاش شده با اضافه کردن شاخ و برگ وانمود شود که یک تحقیق جامع انجام گرفته است.

ولی حداقل در یک مورد اکنون کتبا و رسما نکته ای اذعان شده است که ما در چند مقاله روی آن انگشت گذاشته بودیم: این که اختلال سامانه های الکترونیک هواپیما تقریبا همزمان با شلیک (و نه انفجار!) موشک اول شروع شده است (بین این دو بیش از ۱۸ ثانیه فاصله است):

ps752-p68

آلارم C chord هم که در گزارش از آن به عنوان «صدای هشدار ارتفاع» نام برده میشود وقتی فعال میگردد که هواپیما به ارتفاع مقصد برنامه ریزی شده نزدیک شود، که با توجه به ارتفاع ۲۴۰۰ متری هواپیما از سطح دریا (۱۲۰۰ متری از سطح زمین) در آن هنگام نمیتواند از کاهش ارتفاع در این چند ثانیه ناشی شود. روی هم رفته سامانه های الکترونیک هواپیما مدت قابل توجهی قبل از انفجار موشک اول مختل شده بوده اند. همانطور که در یک مقاله قبلی اشاره کرده بودیم اختلال در سیگنال GPS در این خانواده هواپیما به اختلال در سیستم ADS منجر میشود، و این اختلال میتواند در اثر GPS-jamming یا GPS-spoofing پدید آمده باشد.

همین نکته به ظاهر جزئی سناریوی ارائه شده توسط سازمان هواپیمایی را از اساس بر هم میزند: این که اختلال سامانه های الکترونیک و همچنین آسیبهای مکانیکی منجر به سقوط هواپیما (صرفا) ناشی از اصابت (ترکشهای) موشک اول بوده اند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
6 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها