نازنین زاغری و دسته گل دولت بازرگان

روزنامه اطلاعات هیجدم فروردین پنجاه و هشت را مرور میکردم رسیدم به اظهارات سخنگوی دولت بازرگان یعنی جناب امیرانتظام.

امیرانتظام

تنها کمتر از دو ماه بعد از پیروزی انقلاب، آقایان ملی گرا مثل بازرگان و قطب زاده و یزدی و امیرانتظام تصمیم گرفتند خریدهای نظامی ایران از کشورهای خارجی را یکجانبه فسخ کنند. شاید این تصمیم را در شورای انقلاب گرفتند شاید هم در کابینه وزیران دولت موقت بازرگان اما از آنجایی که سخنگوی دولت انرا اعلام کرده میتوان حدس زد که این دسته گل خود آقایان فکل کراواتی نهضت آزادی و جبهه ملی بوده است.

اینجا چند نکته جالب هست. اولا این انقلابیون خیال میکردند خریدهای تسسلیحاتی دوران پهلوی در راستای سرسپردگی شاه به اجانب بود. نمی دانستند که شاه این تجهیزات را برای اقتدار ارتش ایران در میان منطقه پرآشوب خاورمیانه لازم می دید. چیزی که انقلابیون سال بعد هنگامی که با صدام حسین وارد جنگهشت ساله شدند فهمیدند. واقعا اینها چقدر ابله بودند که خرید هواپیماهای آواکس و تانک های چیفتن را پس زدند.

نکته بعدی در مورد فسخ خرید 4 هزار تانک چیفتن از انگلستان است. امیرانتظام گفته با سفیر انگلستان ملاقات داشتم و اعلام کردم بجای تانک و زیردریایی به ما ماشین آلات کشاورزی بدهید تا در گندم خودکفا بشویم!!!

این بدبخت ها خیال میکردند رفته اند بقالی سر کوچه و مثلا میگویند این سطل ماست را بگیر در عوض دو قالب صابون گلنار بده!

نمی دانستند که قراردادهای بین المللی حساب و کتاب دارد و در بسیاری از موارد دولتها فقط نقش واسطه را دارند و فسخ کردن یک قرارداد باعث میشود پیش پرداخت های شما را بخورند و حتی ادعای خسارت هم بکنند.

حالا چهل سال بعد این خانم نازنین زاغری بیچاره گذرش به تهران افتاده و گروگان دعوای حقوقی رژیم آخوندها با انگلستان شده. دولت انگلیس می گوید این دعوای حقوقی نباید با جان انسان های بی گناه گره بخورد و باید از راههای قانونی حل و فصل بشود اما رژیم وحشی اسلامی گوشش به این حرفها بدهکار نیست و این زن بینوا را گروگان باج خواهی های خود کرده است.

اینجاست که آدم یاد آن ضرب المثل معروف می افتد که یک احمق سنگی را توی چاه می اندازد که صدتا عاقل هم نمی توانند آنرا بیرون آورند. بازرگان و یزدی و قطب زاده و بنی صدر و امیرانتظام و غیره اشتباهاتی مرتکب شدند که هنوز هم انسانهای بی گناه دارند بهایش را می پردازند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها