مکزیک جایگزین چین

مدت 30 سال است که چین تبدیل به مرکز تولیدی جهان شده است اما احتمال دارد بحران کرونا به این وضعیت خاتمه بدهد.

ولادیمیر سیگنورلی ، رئیس تحقیقات برتون وودز ، یک شرکت تحقیقاتی سرمایه گذاری کلان ، می گوید: “استفاده از چین به عنوان قطب تولید کالاها در این روزها از دنیا رفت.” اقتصاد چین با شیوع ویروس کرونا در آینده بسیار سخت تر از بازارهایی است که در حال حاضر در تعطیلی بسر می برند.

وحشتناک ترین جنبه این بحران آسیب های اقتصادی کوتاه مدت آن نیست بلکه ایجاد اختلال طولانی مدت در تأمین مواد اولیه و چرخاندن چرخ تولید است.

بسیاری از شرکتهای غربی دیگر مزیت ارزان بودن دستمزدها را در چین با وجود این همه مشکلات جانبی احساس نمی کنند. آنها بنگلادش و ویتنام و هند را بیشتر از چین مناسبت تر میدانند. حتی برخی شرکتهای اروپایی به فکر انتقال واحدهای تولیدی خود از چین به آلبانی هستند.

آن روزها به پایان رسید که چین بتواند تولیدکننده ارزان قیمت و جهانی باشد. اگر ترامپ در انتخابات دوباره پیروز شود ، این روند را تسریع می کند زیرا شرکت ها ترس آنرا دارند که تعرفه ها تبدیل به نزاع تجاری دو کشور شود. البته انتخاب یک کشور جدید برای انتقال واحدهای تولیدی کار آسانی نیست. هیچ کشوری امکانات حمل و نقل مانند چین را ندارد. هند و برزیل کشورهایی با تعرفه های بسیار پایین و مالیات سرمایه گذاری صفر هستند ولی امکانات حمل و نقل آنها قوی نیست. در ماههای گذشته توافق نامه تازه تجاری بین ایالات متحده مکزیک کانادا ، توسط ترامپ به امضاء رسید ، مکزیک بزرگترین ذینفع این توافق تجاری است و موقعیت طلایی دارد که جایگزین چین شود.
در یک نظرسنجی از میان 160 شرکت امریکایی شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی مکزیک 80 درصد شرکتهای خودروسازی و قطعه سازی قصد دارند در یک برنامه 5 ساله به مکزیک نقل مکان کنند.

مکزیک بهترین موقعیت برای استفاده از اختلاف طولانی مدت ژئوپلیتیک بین ایالات متحده و چین است. مکزیک با داشتن مرزهای زمینی طولانی با امریکا میتواند هزینه حمل و نقل و همچنین زمان را نیز کاهش دهد.

مقایسه کنید حمل کانتینر از مکزیک به نیویورک تنها پنج روز طول می کشداما از شانگهای تا نیویورک 40 الی 45 روز.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها