موج دوم شیوع کرونا و تحریک احساسات بیگانه‌ستیزانه در چین

رادیو زمانه: به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، مهاجران آفریقایی‌تبار در شهر گوانگ‌ژو یک گروه از قربانیانِ بر انگیخته شدن احساسات بیگانه‌ستیزانه در چین هستند و بسیاری از آنها بی‌خانمان شده‌اند.

در شهر جنوبی گوانگ‌ژو صاحبخانه‌ها افراد با تبار آفریقایی را از خانه‌ها بیرون رانده‌اند. بسیاری از آنها با وجود اینکه گفته‌اند اخیراً هیچ سفری به خارج از چین نداشته و با بیماران کووید ۱۹ تماس برقرار نکرده‌اند، با از دست دادن خانه‌هایشان ناچار شدند در هتل‌ها ساکن شوند.

خبرگزاری سی ان ان که با بیش از ۱۰ آفریقایی تبار ساکن گوانگ‌ژو مصاحبه کرد گزارش داد که بسیاری از آنها تجربه مشابهی داشته‌اند: بیرون انداخته شدن از خانه، انجام آزمایش بی‌جهت کرونا از آنها، قرنطینه شدن به مدت ۱۴ روز در خانه‌ها خود، و همه اینها بدون نشان دادن هیچ گونه علائمی از بیماری و بدون داشتن ارتباط با بیماران.

این وضعیت در شرایطی به وجود آمده که موج دوم شیوع ویروس کرونا در چین بر اثر انتقال بیماری از خارج از کشور در رسانه‌ها پوشش داده می‌شود. اوایل این هفته، زی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین از مقامات کشور خواست که با دقت مراقب ورود موراد مبتلا به کرونا از کشورهای دیگر باشند.

اما یک اطلاعات مهم در این مورد نادیده انگاشته شده: وزیر بهداشت چین در تاریخ ۲۶ مارس اعلام کرده بود که ۹۰ درصد موارد وارد شده مبتلایان به کرونا پاسپورت چینی دارند.

در ابتدای شیوع ویروس کرونا در چین بیگانه‌ستیزی و نژادپرستی در سایر نقاط جهان نسبت به آسیایی‌تباران و مهاجران اهل چین بالا گرفت.

در آن زمان کارشناسان هشدار داده بودند که مسئله نژادپرستی و بیگانه‌ستیزی به خاطر شیوع کرونا هنوز در مراحل اولیه است اما ممکن است به خشونت بیشتر نیز منجر شود.

در حال حاضر شیوع کرونا در بیشتر نقاط جهان موجب کاهش مسافرت‌ها میان کشورها، و اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه مهاجران و پناهندگان شده است. رسانه‌ها در اغلب موارد بر مسئله شیوع بیماری متمرکز هستند و کمتر درباره تبعات برخی اقدامات اقتصادی و سیاسی دولت‌ها در خصوص اقلیت‌ها و اقشار حاشیه‌ای گزارش می‌دهند.

به اشتراک بگذارید: