مناظره ترامپ ودرسی برای ما ایرانیان

میگویند مناظره ترامپ و بایدن را 100 میلیون نفر بصورت زنده تماشا کردند. این بخاطردو قطبی شدن جامعه امریکاست. شخصیت متفاوت دونالد ترامپ باعث شده همه محافل سنتی سیاسی امریکا وضعیت خودشان را متزلزل احساس کنند. ترامپ برخلاف سیاستمداران گذشته امریکا برخلاف جریان رودخانه حرکت می کند و این باعث اوج گرفتن بحران شده است.

اما هر اتفاق خوب یا بدی که در امریکا می افتد بالتبع کشورهای مختلف جهان هم از آن تغییرات متاثر خواهند شد. اینگونه نیست که بگوییم مشکل امریکایی ها بخودشان مربوط است. اهمیت اقتصادی و قدرت نظامی امریکا و نفوذش در همه زمینه ها بگونه ای است که انتخاب هر کدام از ترامپ یا بایدن تاثیر زیادی بر اوضاع منطقه خاورمیانه و بویژه در ایران خواهد گذاشت.

اما چیزی که توجه مرا در این مناظره بیشتر جلب کرد اعتماد بنفس مجری مناظره بود که فرد با سابقه و روزنامه نگار مسلطی است و بخوبی از پس هر دو رقیب برمی آمد و پرسش های چالشی و مهمی را مطرح کرد.

ببینید فضای کشورهای آزاد چگونه است که یک خبرنگار اینگونهبر سر دو کاندیدای ریاست جمهوری صدایش را بلند می کند. این چیزها را محال است در کشورهای کمونیستی ببینیم.

مناظره ترامپ و بایدن درسی برای ما مردم جهان سوم و کشورهای دیکتاتور زده دارد و آن مطرح کردن دردهای جامعه در جلوی چشمان مردم است. اینگونه نیست که مطرح کردن اختلافات باعث تضعیف نظام و توهین به مقام معظم رهبری باشد. همه چیز را شفاف و علنا مطرح می کنند و حتی سواستفاده فرزند فلان نامزد و یا پرداخت یا نپرداختن مالیات نامزد دیگر.

توی کشورهایی نظیر ایران، همه چیز محرمانه باقی می ماند. هیچوقت هیچ مسئولی در قبال عملکرد خودش پاسخگو نیست و متاسفانه نپرسیدن و عدم مطالبه گری هم در میان مردم و روزنامه نگاران و مجریان تلویزیونی تبدیل به عادت شده زیرا اصولا مردم نباید از سوء مدیریت مسئولان باخبر شوند.

ما باید از دیدن چنین مناظره هایی درس بگیریم. درس تحمل، درس شفافیت، درس دمکراسی و درس پاسخگو کردن رهبران سیاسی و مسئولان کشوری.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها