معرفی کتاب صوتی دموکراسی یا دموقراضه

کتاب صوتی دموکراسی یا دموقراضه نوشته سیدمهدی شجاعی، روایتی طنزآمیز از کشوری خیالی و پادشاه معمولی آن است که روزی تصمیم عجیبی می‌گیرد و آن را با همگان در میان می‌گذارد.

کشور خیالی غربستان دارای پادشاهی به نام ممول است و از این جهت این اسم را برای او برگزیده‌اند که پادشاهی بسیار معمولی است. ممول در یک اقدام عجیب تصمیم می‌گیرد جای اینکه بعد از مرگش پادشاهی را به یکی از پسرانش واگذار کند، به مردم کشورش حق انتخاب داده و اجازه دهد آن‌ها خود پادشاه را انتخاب کنند.

ممول که چیزی به زمان مرگش نمانده این تصمیم را از این روی می‌گیرد که او 25 فرزند پسر دارد و حال نمی‌داند جانشینی را به کدام یک بدهد تا مشکلی ایجاد نشود. به همین دلیل این فکر و چاره به ذهنش رسیده و آن را وصیت می‌کند، چرا که راهکارهای پادشاهان قدیم برای انتخاب یک فرزند و از بین بردن بقیه فرزندان و یا فرستادن پسران دیگر به میدان جنگ به امید نابودی همه‌شان از حوصله او که یک پادشاه معمولی است خارج است.

با اینکه ممول در زمان حکومتش مدام در پی عیش و نوش بود و چندان با مردم کاری نداشت با این حال مردم از نحوه حکومت او راضی بودند.

با دادن حق انتخاب به مردم که حق طبیعی آن‌هاست این مسئله را حل می‌کند. ممول این قانون را می‌گذارد که هر پادشاهی که انتخاب شود تنها دو سال فرصت سلطنت دارد و بعد از آن دوباره باید انتخابات برگزار شود و البته انتخاب مجدد او ایرادی ندارد.

پادشاه که می‌میرد نوبت به وعده او یعنی انتخابات می‌رسد. مردم که پسران پادشاه را نمی‌شناسند بینشان نه چند دستگی بلکه بیست و پنج دستگی ایجاد می‌شود. البته یکی از پسران که به نوعی ناقص‌الخلقه است خودبه‌خود از دور انتخابات حذف می‌شود و رأی‌گیری باید بین 24 پسر انجام شود. هر کدام از این بیست و چهار دسته حامی و هواخواه یکی از پسران هستند که غیر از اسم و سن و قدشان چیز دیگری از آن‌ها نمی‌دانند. با این حال این چیزی از حمایت پرشورشان کم نمی‌کند. چند روز بعد اولین و سالم‌ترین انتخابات در غربستان انجام می‌شود.

سرانجام از میان برادران یک نفر برای پادشاهی انتخاب می‌شود. خیلی زود مردم متوجه می‌شوند که چه انتخاب اشتباهی کرده‌اند. هر یک از برادران در دوره حکومت در پی جمع‌آوری ثروت برای خود هستند تا در آینده و بعد از سلطنت به مشکل نخورند. مردم که از پادشاهی 24 برادر خیری ندیدند به سراغ برادر بیست و پنجم می‌روند تا او را برای حکومت برگزینند.

کتاب دموکراسی یا دموقراضه (Democracy or Demo Crazy) فراز و فرود و زیر و بم دنیای سیاست را برایتان توضیح می‌دهد. سیدمهدی شجاعی با بیان طنزش شما را می‌خنداند و سیاست را تعریف می‌کند اما اگر هوشمندانه به آن گوش دهید، نخواهید خندید. این اثر همانند رمان‌های قلعه حیوانات و 1984 اثر جورج اورول که در نقد انقلاب‌ها و حکومت‌های کمونیستی نوشته شده‌اند، با زبانی تمثیلی و آفرینش سرزمینی خیالی تلاش دارد تا به نقد مفهوم دموکراسی و از بین رفتن آن در سال‌های اخیر بپردازد و ضعف آن را آشکار کند. این کتاب توسط کارولین کراس کری مترجم آمریکایی به زبان انگلیسی ترجمه شده است.

به اعتقاد شجاعی تا هنگامی که همه مردم به بلوغ اجتماعی و فکری نرسیده‌اند وجود دموکراسی بیشتر زیان‌آور است تا سودآور و انتخاب همیشه میان بد و بدتر صورت می‌پذیرد. ابوالفضل زرویی نصرآباد در پاسخ به کسانی که توضیحات کتاب را بیش از حد می‌دانند می‌گوید:

«در هیچ بخشی از کتاب هزل و هجو وجود ندارد و هر قسمت از آن شما را با نکته‌ای مواجه می‌کند. تمام آن چیزی که در این کتاب آمده است در جهان مصداق دارد و زبان آن بومی است. مخاطب این اثر می‌داند که نویسنده در محیط و فرهنگ غربی رشد نکرده و اعتقادات خود را دارد. این کتاب یک درس‌نامه برای طنزپردازان برای یادگیری بیان ناگفته‌هاست.»

با سید مهدی شجاعی بیشتر آشنا شویم:

سید مهدی شجاعی در سال 1339 در تهران به دنیا آمد. او با علاقه‌ای که به رشته‌های هنری داشت در سال 1356 به دانشگاه هنرهای دراماتیک رفت و رشته ادبیات نمایشی را برای ادامه تحصیل برگزید. او هم‌زمان در رشته حقوق هم مشغول آموختن شد اما علاقه‌اش به نویسندگی موجب شد هر دو رشته را رها کند.

حرفه روزنامه‌نگاری را از دوران جوانی شروع کرد و حدود 8 سال مسئولیت صفحه‌های هنری و فرهنگی روزنامه جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفت. او همچنین مدتی به عنوان سردبیر ماهنامه صحیفه، مجله رشد جوان و مدیر انتشارات برگ به فعالیت پرداخت. شجاعی در سال 1376 با تعطیل شدن مجله نیستان انتشارات نیستان را تأسیس کرد. این انتشارات در زمینه داستان، شعر و نمایش‌نامه شروع به فعالیت کرد.

سید مهدی شجاعی تاکنون چندین بار در داوری جشنواره‌های فیلم فجر، تئاتر فجر و جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان حضور داشته اشت. از دیگر آثار او می‌توان به کشتی پهلو گرفته، از دیار حبیب، دست، دعا، چشم امید، کمی دیرتر، پدر، عشق و پسر و آفتاب در حجاب اشاره کرد.

او همچنین در نگارش فیلم‌نامه‌های کمین، قله دنیا 1، مردی از جنس نور، مسافر کربلا و آخرین آبادی با مجید مجیدی و بهزاد بهزادپور همکاری کرده است. شجاعی فیلم‌نامه‌های مرد رویاها درباره زندگی شهید چمران و یعقوب‌ترین یوسف، یوسف‌ترین زلیخا درباره حضرت یوسف را نیز نوشته است.

در بخشی از کتاب صوتی دموکراسی یا دموقراضه می‌شنویم:

بعضی از حرف‌ها یا فرامین یا رهنمودها هست که آدم تکلیفش را در قبال آن‌ها پیدا نمی‌کند و دلیل بی‌تکلیفی شاید این باشد که هم وجه محرمانه دارد و هم وجه علنی و آشکار. هم می‌تواند در خفا به دوست گفته شود و هم در ملأعام به دشمن و تعاریف و تعابیر دموقراضه در مورد دشمن یکی از همین موارد است. چیزی است که هم رد آن را در صفحات آشکار تاریخ می‌توان دنبال کرد و هم جای پای آن را در اسناد محرمانه و دست‌نیافتنی. البته منکر وجود برخی از تفاوت‌های ریز و درشت در این دو مأخذ هم نمی‌توان شد. یعنی چه؟ یعنی اهمیت دشمن یا ضرورت توجه به دشمن را هم در سخنرانی‌های عمومی دموقراضه می‌توان دید و هم در جلسات کاملاً سری و محرمانه او. ولی آنچه باعث بروز تفاوت در این دو بخش می‌شود تا جایی که حتی آن را به دو جنس متفاوت بدل می‌سازد، نوع نگاه به دشمن و نتیجه‌ای است که از مهم بودن دشمن گرفته می‌شود.

https://www.ketabrah.ir/کتاب-صوتی-دموکراسی-یا-دموقراضه/book/46904

به اشتراک بگذارید: