معتبرترین متخصص ویروس کرونا: تعداد باورنکردنی مبتلایان شناخته نشده در ایران وجود دارند!

پروفسور کریستیان درُستن، رئیس مرکز ویروس شناسی شاریته برلین، شخصی است که کد ژنتیک ویروس کرونا SARS-CoV-2 را رمزگشایی و تنها چند روز بعد از ظهور آن در چین تست تشخیص آن را اختراع کرده است.

او امروز 26.02.2020 گفت در حال حاضر هیچ چیز به اندازه وضعیت در ایران او را نگران نمیکند. او تعداد مبتلایان در ایران را «حداقل پنج تا ده هزار نفر، احتمالا حتی بیشتر» تخمین زد. لازم به یادآوری است که انستیتو او متدهای تشخیص این ویروس را به لابراتوارهای تمام کشورهای جهان (من جمله ایران) آموزش میدهد.

او کاملا واضح گفت (در واقع تکرار کرد، چون از همان ابتدای ظهور ویروس پیشبینی کرده بود) که این بیماری یک پاندمی (یعنی همه گیری جهانی) خواهد شد، و هر کسی که چیز دیگری ادعا کند «تعارف کرده است». با وجود این او تلاشها برای آهسته کردن گسترش بیماری را مفید ارزیابی کرد، با این استدلال ساده که اگر این بیماری در طی ماهها پخش شود بهتر از این است که بخش عمده ای از مردم یک کشور همزمان نیاز به بستری شدن داشته باشند.

او نرخ مرگ و میر (نسبت جانباختگان به تعداد مبتلایان) را نزدیک به پنج هزارم تخمین زد (واقعی، نه آمار منتشر شده!). بالاترین ریسک را افراد با بیماری های جانبی دارند، از طرف دیگر هر کسی (سالم، جوان و با سیستم ایمنی عادی) ممکن است به نوع وخیم بیماری مبتلا شود. دیگران ممکن است علائم خفیف یا متوسط داشته باشند. برای محاسبه تعداد مطلق مرگ و میر البته میماند اینکه چه در صدی از مردم مبتلا میشوند، در این مورد او ترجیح داد عددی نگوید (دلیلش را خودتان حدس بزنید…). دیگران ارقامی مانند ۶۰ در صد را مطرح کرده اند.

عجالتا من وقت ترجمه کامل این مصاحبه صوتی نسبتا طولانی (که لینکش را پایینتر گذاشته ام) را ندارم، خوانندگانی که آلمانی میدانند اینجا یک امتیاز ویژه دارند، چون میتوانند از دید محققی که خودش راهکارها را کشف میکند (و نه آنهایی که بعدا کپی میکنند!) جنبه های مختلف مسئله را ببینند.

https://www.ndr.de/nachrichten/info/podcast4684.html

[advanced_iframe use_shortcode_attributes_only=”true” src=”https://www.ndr.de/nachrichten/info/podcast4684.html” width=”100%” height=”600″]

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها