مضحکه آمار رسمی در ایران: نرخ مرگ و میر ۳۴ درصدی کرونا در بعضی استانها!

به گزارش زیر دانشگاه علوم پزشکی گلستان که امروز ۵ فرودین ۱۳۹۹ (۲۴ مارس ۲۰۲۰) منتشر شده است توجه کنید: تعداد مبتلایان «رسمی» به کرونا ۴۰۳ نفر و تعداد فوتی ها ۱۳۷ نفر اعلام شده است. ، اگر این آمار را جدی بگیریم نرخ مرگ و میر کرونا در این استان ۳۴ در صد است!

این آمار البته کاملا گمراه کننده هستند، و علتش هم ـ همینطور که در این مقاله توضیح داده شده است ـ تعداد شدیدا ناکافی تستهای انجام شده است: وقتی که فقط از ۱۰۱۰ نفر نمونه برداری شده نرخ مرگ و میر رسمی اصلا نمیتوانست زیر ۱۴ در صد (۱۳۷ تقسیم بر ۱۰۱۰) از آب در بیاید ، حتی اگر همه مردم استان کرونا گرفته بودند و جواب همه تستها هم بدون استثنا مثبت میشد.

با این ترتیب کاملا روشن است که هر کسی که قصد کار جدی (مثلا محاسبه روند آتی گسترش بیماری) را دارد باید آمار رسمی مبتلایان در کشورهایی مانند ایران را کان لم یکن قلمداد کند. ولی چگونه میتوان به تخمین بهتری رسید؟

کشورهایی که بهترین سیستم تست و ردیابی را دارند (مانند کره جنوبی، آلمان و اسرائیل) سهم مبتلایان با علائم نسبتا شدید را حدود ۲۰ در صد و سهم آنهایی که نیاز به مراقبتهای ویژه دارند را حدود ۵ درصد تخمین میزنند. از آنجایی که بعید است بیمارستانها در ایران در شرایط اشباع فعلی مبتلایان بدون علائم کافی را بستری کنند میتوان تعداد مبتلایان را بین ۵ تا ۲۰ (احتمالا نزدیکتر به دومی) برابر تعداد بستری شدگان تخمین زد.

پارامتر بعدی که نیاز به تدقیق دارد این است که چه تعداد از افرادی که با «سندرم حاد تنفسی» بستری شده اند واقعا مبتلا به کرونا هستند. اگر صرفا نسبت تستهای مثبت به منفی (یا هنوز منتظر جواب) در آمار فوق را در نظر بگیریم کمی کمتر از نصف، ولی با توجه به توضیحات رئیس دانشگاه علوم پزشکی همان استان این سهم حداقل دو سوم است.

سرانجام برای تخمین نرخ مرگ و میر یک مشکل دیگر باقی میماند و آن اینکه با این تعداد ناکافی تست به احتمال قوی بخشی از فوتی ها بواسطه کرونا رسما (یعنی با استناد به تست مثبت) ثبت نشده اند، گزارشها از دو برابر تا پنج برابر اعداد رسمی حکایت میکنند.

حالا خوانندگان میتوانند هر کدام از امکانات فوق را که مایلند انتخاب کنند و با یک سری ضرب و تقسیم ساده نرخ مرگ و میر را محاسبه کنند، ولی هر چه قدر هم که گزینه ها به یک سمت خاص افراطی انتخاب شوند نتیجه بین یک پنجم در صد تا پنج در صد خواهد بود.

بنابر شواهدی که توضیحشان نیاز به یک مقاله دیگر دارد ما نرخ واقعی در آن استان را (تا کنون) ۲-۱ در صد تخمین میزنیم.

به اشتراک بگذارید: