مصادره زمین شهروند بلوچ در نیمروز بلوچستان توسط سپاه پاسداران پس از کشف معدن در آن

ایران کارگر– پس از کشف معدن بر روی زمین یک شهروند در منطقه کیچی شهرستان نیمروز واقع در استان سیستان و بلوچستان، سپاه پاسداران اقدام به مصادره زمین شهروند بلوچ کرد.

سپاه پاسداران به این منظور از عوامل وابسته به خود در منطقه برای مصادره زمین این هموطن کمک گرفت و سپس عوامل وابسته به سپاه پاسداران برای مصادره زمین شهروند بلوچ با سندسازی جعلی و زدن سند به نام عوامل خود، علاوه بر مصادره زمین، به ایجاد اختلافات طایفه‌ای در آن منطقه دامن زده است.

این معدن توسط یک چوپان در روستای اومار دهستان سفیدآبه شهرستان نیمروز از استان سیستان و بلوچستان کشف شده است.

منابع موثق در این منطقه اعلام کردند که این زمین متعلق به یک شهروند بلوچ است، اما سپاه پاسداران در یک اقدام از قبل طراحی شده آن را به نام یکی از عوامل وابسته به خود سند کرده تا بتواند با مصادره زمین فوق الذکر اقدام به تصرف معدن کشف شده کند.

ایجاد درگیری‌های طایفه‌ای توسط سپاه پاسداران به منظور مصـادره زمـین شهروند بلوچ

سپاه پاسداران با درست کردن سند جعلی آن را به نام یکی از عواملش نموده است و باعث ایجاد درگیری و اختلاف در روستای اومار شده و با به جان هم انداختن مردم محلی با خیال راحت اقدام به استخراج معدن کرده است.

پس از کشف معدن، سپاه پاسداران به  چند تن از سران طوایف در این منطقه قول داده بود که درصدی از درآمد معدن را به آنها واگذار می‌کند تا بتواند به این طریق اعتراضات مردمی را ساکت کند که البته این وعده‌های پوشالی به منظور ایجاد تفرقه و به‌جان هم انداختن مردم با یگدیگر است.  

یک منبع مطلع دراین رابطه گفت: «وعده سپاه به سران طوایف می‌تواند باعث درگیری بزرگی شود و جوانان بیگناه زیادی نیز در اثر این خواسته‌های سران طوایف که عملا توسط سپاه برنامه‌ریزی شده کشته شوند.»

استان سیستان وبلوچستان دارای معادن غنی  از جمله مس، آنتیموان، تیتانیوم، سرب، روی و بخصوص طلا می‌باشد.

معادن این استان از سرمایه‌های اهالی این استان است که سپاه با تسلط بر آنها حتی از استخدام کارگران بومی هم خودداری می‌کند و مردم محروم این استان از درآمد چنین سرمایه ملی و عظیم بی‌بهره هستند.

دهستان سفیدآبه که معدن کشف شده در آن قرار دارد از مناطق محروم کشور محسوب می‌شود که با وجود داشتن جمعیت بالا با مشکلاتی از جمله نداشتن آب آشامیدنی و کمبود سوخت و گاز مایع مواجه هستند.

عکس تزئینی است.

به اشتراک بگذارید: