مجتهدی که هر شب جمعه با امام زمان برنامه داشت

علامه سید عبدالکریم لاهیجی از علماء جلیل القدر و عظیم المنزله و فقهاء عظیم الشان و مدرسین بزرگوار و محققین عالیمقدار صاحب نفس قدسیه و روح ملکوتی و قلب تابناک ومجسمه قدس و تقوا و پیکره زهد و ورع و جرثومه علم و عمل بوده است. داستانی از عظمت و بزرگی روح و معنویت او را از بعضی ثقات معاصر شنیدم که در جلد ششم گنجینه دانشمندان یاد کرده اینجا هم مناسب است می نگارم:

مرحوم آقا سید کریم محمودی که از سادات جلیل القدر و متشرفین به محضر حضرت ولی الله اعظم امام زمان (ع) بوده و شبهای جمعه باین فیض عظیم نائل می شده شب جمعه ای که برای زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السلام به شهر ری آمده بود در صحن شریف خدمت حضرت ولی عصر ارواحنا فداه میرسد پس از عرض ادب حضرت باو می فرماید برویم زیارت جدم حضرت رضا علیه السلام می گوید پس چند قدمی با آن حضرت رفتم پس خود را در صحن حضرت رضا علیه السلام دیدم بحرم مشرف شده و پس از زیارت بهمان کیفیت به تهران برگشتیم پس آن حضرت فرمودند برویم سر قبر سیدعبدالکریم لاهیجانی. پس در خدمت آن حضرت تا نزدیک قبر سید رسیدیم دیدم آقا سید عبدالکریم از قبر بیرون آمده و با استقبال حضرت آمد!!

و پس از آن روی به من کرد و گفت آقا سیدعبدالکریم سلام مرا به حاج شیخ مرتضی برسان و بگو این رسم رفاقت است که یادی از ما نکنی و سر قبر ما نیائی. تا این گلایه را کرد آقایم حضرت ولی عصر عجل الله فرجه الشریف فرمودند: حاج شیخ مرتضی را که مریض و پیرمرد است معذور دار من میایم سر قبر تو.

منبع: کتاب اختران فروزان طهران و ری- ص 412

تصویر فوق تزئئنی است. عکسی از این مجتهد قرن سیزده موجود نیست.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها