مجتهدی که زیر عبایش مثل تنور نانوایی داغ بود!

این داستان خنده دار و دروغین را از کتاب داستانهایی از مردان خدا برایتان انتخاب کرده ام. بخوانید تا روحیه تان بالا برود. اما یک توضیح برای خوانندگان جوان که شاید ندانند که در  روزگار قدیم در بیشتر شهرهای سردسیر ایران برای اینکه در فصل یخبندان و سرما، حوض وسط حیاط خانه ها یخ نزند و یا ترک نخورد، یک قاب یا قالب با چوب و تخته درست می کردند و روی حوض قرار میدادند و روی آن قاب چوبی را با گونی و پارچه می پوشاندند تا آب حوض یخ نزند. البته یک دریچه هم داشت که می توانستند آنرا بردارند و از آب حوض استفاده کنند. حالا با این توضیح برویم سراغ اصل داستان:

ماه رمضان در فصل زمستان بود و هوای مشهد آن زمان بسیار سرد بود بطوری که حوض آب منزل با آنکه سطحش بوسیله قاب چوبی پوشیده بود ، اغلب نصف شب می ترکید .

مرحوم حاج شیخ حسنعلی نخودکی در ماه رمضان پنج شب در شهر منزل ما بودند .

شب اول پس از افطار و نماز مغرب و عشاء من و برادر بزرگتر و کوچکترم رفتیم مسجد گوهر شاد پای منابر و چون شبها بلند بود حدود 5 ساعت در مسجد و حرم بودیم .

وقت مراجعت برادر بزرگترم درب حیاط را باز کرد تا داخل حیاط شدیم . گفت : آی کی هستی ! بلافاصله مادرم دوید و گفت آهسته آقای حاج شیخ حسنعلی هستند و معلوم شد اول شب حاج شیخ آمده اند وسط حیاط زیر آسمان مقداری برف روی قاب حوض را کنار زده و یک تکه گونی پهن کرده و آنجا نشسته اند به دعا خواندن ؛ گویا شرط لازم آن دعا این بوده که حتماً زیر آسمان ، باید خوانده شود و حدود شش ساعت در هوای 20 درجه زیر صفر در وسط حیاط زیر آسمان نشسته اند و این برنامه همه شب عملی می شد در صورتیکه کاسه آب در طاقچه اطاق یخ می بست .

مرحوم حاج شیخ حسنعلی فرموده بودند که در زمان کودکی من ، استادم در اصفهان در شب بسیار سرد زمستان در فضای تخت فولاد (نام یک محله است که اکنون تبدیل به قبرستان شده) مشغول خواندن دعا بوده . یارانش که من جمله پدر من از آنها بود در داخل اطاق کنار منقل آتش از سرما می لرزیدند .

پدر حاج شیخ حسنعلی نزد استاد رفته و گفته بود اگر صلاح می دانید امشب چون خیلی هوا سرد است داخل اطاق مشغول ذکر باشید . استاد دست پدر حاج شیخ را گرفته و به داخل عبا کشیده و گفته بود آخر اسم خدا بقدر پنج سیر زغال حرارت نداره ؟ !

پدر حاج شیخ گفته بود خدا شاهد است که وقتی دست مرا به داخل عبا کشید خیال کردم دست من داخل تنور نانوائی شده است !!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها