مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به دلیل اعتصاب کارگران تعطیل شد؛ پیوند اعتصابات و اعتراضات سراسری؟

– اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه از یک ماه پیش آغاز شد.
– در روزهای گذشته آنها اعتصاب خود را به شهر شوش کشانده و در مقابل فرمانداری اعتصاب می‌کردند.
– نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی گفته اعتصاب کارگران این شهر را به تعطیلی کشانده است.سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ برابر با ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹

مدیریت مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرده این واحد بزرگ صنعتی و تولیدی به دلیل اعتصاب کارگران و خوابیدن کار، تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

فعالان کارگری مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ و در پنجمین روز اعتراضات سراسری در ایران، از تعطیلی این مجتمع خبر دادند. کارگران این مجتمع از ماه گذشته در اعتصاب بودند و در روزهای گذشته این اعتصاب به شهر شوش کشیده شده بود.

مدیریت کارخانه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا این خبر را تأیید کرده و گفته است که «اعتراضات و اعتصابات کارگران باعث شد کار انجام نشود و  متاسفانه نتوانستیم تولید داشته باشیم از کارگران خواستیم بگذارید تولید صورت بگیرد بعد مزایا پرداخت شود اما متأسفانه یک عده‌ای نمی‌گذارند کار پیش برود.»

اسدبیگی تأکید کرده است: «تا زمانی که تولید صورت نگیرد، نمی‌توانیم حقوق بدهیم؛ حقوق‌ها به‌روز بود که اعتصاب  شروع شد و نگذاشتند اورهال انجام شود؛ عدم اورهال کارخانه موجب شد نی‌ها روی زمین بماند؛ شکر تولید نشد و کار زمین ماند.»

او در پاسخ به این سوال که چه زمانی تعطیلی به پایان می‌رسد، گفت: «تا پایان اعتصابات و شروع اورهال، نمی‌توانیم کار را شروع کنیم. اگر کاری نباشد، حقوقی هم طبیعتاً نخواهد بود چون ما از تولید شکر است که سودآوری داریم و حقوق کارگران را می‌پردازیم.»

سرپرست این مجتمع تأکید کرده است: «کارگرانی که قصد کار کردن داشته باشند در شیفت‌ها به کار گرفته می‌شوند.»

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه یکی از واحدهای مهم تولیدی و صنعتی کشور است که طی سال‌های گذشته به اسم خصوصی‌سازی چندین‌بار میان رانت‌خواران و افراد بی‌کفایت و فاسد دست به دست شد.

در این چرخه معیوب و زیانبار هر مدیر تازه‌ای وام‌های کلانی با مدارک این واحد تولیدی صنعتی دریافت و کارخانه را به حال خود رها کرد. کارگران از این روند بیشترین آسیب را دیدند و بارها دست به اعتراض زدند. هر دوره اعتصاب و اعتراض با سرکوب شدید کارگران یا بازگرداندن آنها به کار با وعده‌ی حل مشکلات پایان یافت.

این‌بار اما اعتراض کارگران که از ماه گذشته به دلیل پرداخت نشدن چند ماه حقوق و اخراج چند کارگر معترض آغاز شده بود، با اعتراضات سراسری پیوند خورد و اعتصاب گسترده‌ای را رقم زد بطوری که نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی گفته است که شهر شوش به دلیل این اعتراضات به تعطیلی کشیده شده است.

راضی نوری نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ در تذکری به وزیر کار گفت: «آیا می‌دانید به خاطر این اعتراضات شهر شوش به تعطیلی کشیده شده است؟ تا کی باید شاهد سکوت شما و عدم انعکاس آن به هیئت دولت و کمک به حل مشکل باشیم؟»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وزیر کار نسبت به آنچه اتخاذ سیاست منفعلانه در مقابل اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه نامید، افزود حدود یک ماه است که از اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه می‌گذرد.

راضی نوری با اعلام اینکه سه ماه دستمزد کارگران پرداخت نشده است،‌ گفت آنها حتی در مورد تمدید دفترچه‌های بیمه خود با مشکل مواجه هستند. او همچنین خواهان اعزام کارگروه ویژه‌ای از سوی دولت برای رسیدگی به وضعیت نیشکر هفت‌تپه شد.

خبرگزاری ایرنا نیز تعداد کارگران اعتصابی را پانصد نفر اعلام کرده و گفته است که این کارگران که از یک ماه پیش در اعتصاب بسر می‌برند طی روزهای گذشته اعتراضات خود را به شهر شوش و مقابل فرمانداری کشانده‌اند.

قابل توجه آنکه خبرگزاری ایرنا صبح امروز اعلام کرده بود که مدیریت این کارخانه وعده پرداخت یک ماه از سه ماه دستمزد عقب افتاده را به کارگران داده است. با این وجود عدم پذیرش کارگران موجب شد مدیریت مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اقدام به تعطیلی کارخانه کند.

مالک کارخانه نیشکر هفت‌تپه ۳۱ شهریور امسال ۲۰ تن از کارگران را تحت عنوان «پایان قرارداد» اخراج کرد. تحصن و تجمع کارگران موجب بازگشت به کار ۱۷ تن از کارگران اخراج شده شد، با این حال با بازگشت سه تن از کارگران از جمله به کار محمد خنیفر که در دادگاه انقلاب به پنج سال زندان محکوم شده است موافقت نشده است و کارگران همچنان در اعتصاب هستند.

با توجه به اعتراضات گسترده و سراسری در ۱۰۰ شهر ایران که از پنج روز پیش، جمعه ۲۴ آبان ۹۸، آغاز و با سرکوب و کشتار شدید مردم از سوی نیروهای ضدشورش و انتظامی و بسیجی روبرو شده، تعطیلی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه می‌تواند سرآغاز اعتصابات سراسری در ایران باشد؛ موضوعی که از سوی بسیاری از ناظران یک گام مهم در جهت از پای در آمدن هیولای فرسوده‌ی جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

کیهان لندن

https://kayhan.london/fa/1398/08/28/مجتمع-کشت-و-صنعت-نیشکر-هفت-تپه-به-دلیل-ا

به اشتراک بگذارید: