مجتبی واحدی: لابیست های جمهوری اسلامی علیه حامد اسماعیلیون و‌ کانون خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی

کارزار آنلاین خانواده قربانیان در واکنش به خبری به راه افتاده است که از سوی رسانه‌های ایران اخیرا بازتاب یافته بود. در آن خبر آمده بود که شرکت‌های هواپیمایی اروپایی به سرپرستی شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا گفت‌وگوهای خود را بر سر پرواز در آسمان ایران آغاز کرده‌اند.

این کارزار آنلاین روز یکشنبه ۱۰ ماه مه آغاز شد و تا کنون امضای ۲۰ هزار نفر را در پشتیبانی از خود گردآورده است. در متن این کارزار آنلاین از جمله آمده است: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌باید تا زمانی که حکومت ایران آمادگی کامل خود را برای همکاری با مراجع بین‌المللی و معرفی و محاکمه کردن مسئولان این حمله موشکی ثابت نکنند، از حریم هوایی ایران برای پروازهای خود استفاده کنند.»

اظهارات حامد اسماعیلیون

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی، گفته است که این کارزار دو هدف را دنبال می‌کند.

هدف نخست این کارزار برای تامین عدالت است. اسماعیلیون به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که جمهوری اسلامی تا کنون هیچ تلاش جدی برای تحقیق پیرامون این حمله موشکی انجام نداده، با مراجع بین‌المللی همکاری نکرده و جعبه‌های سیاه این هواپیما را تحویل نداده است.

حامد اسماعیلیون که همسر و فرزند خود را در جریان حمله موشکی به این هواپیما از دست داده است در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان پرسیده است، در چنین شرایطی چرا مسئولان لوفت‌هانزا اقدام به گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی نموده‌اند؟

سخنگوی انجمن خانواده قربانیان حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی هدف دوم این کارزار را مانع شدن از تکرار چنین جنایتی در آینده اعلام کرده است.

اسماعیلیون گفته است: «چه کسی می‌تواند تضمین بدهد که چنین چیزی در آینده اتفاق نخواهد افتاد؟ وقتی آن‌ها یک هواپیما را منهدم می‌کنند و به هیچ‌کس پاسخگو نیستند، می‌توانند بار دیگر نیز دست به چنین کاری بزنند.»

تال موسکال، سخنگوی لوفت‌هانزا، در واکنش به این کارزار آنلاین اعلام کرده است که این شرکت در حال حاضر پروازی در آسمان ایران ندارد.

سخنگوی لوفت‌هانزا گفته است: «ما با دقت اوضاع را رصد می‌کنیم و همه شرکت‌های هواپیمایی نیاز به آن دارند که تحقیقات به طور شفاف درباره این پرونده صورت گرفته و به این شرکت‌ها تضمین داده شود که چنین پدیده‌ای هرگز تکرار نخواهد شد.»

منبع: DW

به اشتراک بگذارید: