مانیفست مشروطه خواهی- بخش سوم

در قسمتهای قبلی بطور خیلی خلاصه و فشرده محورهای زیر را بیان کردیم:

1– پایبندی به استقلال و تمامیت ارضی

2- نظام حکومتی

3- سکولاریسم و جدایی دین از حکومت

4- حقوق زنان

5- قانون اساسی

6- تفکیک قوا و استقلال دستگاه قضایی

7- سیاست خارجی

8- تمرکز بر روی توسعه اقتصادی

9- حمایت از اقشار کم درآمد

واکنون به چند مورد دیگر می پردازیم:

10- احیای روحیه همبستگی و هویت ایرانی

در دوره رضا شاه، نهضتی همگانی برای احیای هویت ایرانی شروع شد. از بزرگداشت مفاخر فرهنگ و ادب ایرانی مثل فردوسی و سعدی و حافظ گرفته تا مرمت و بازسازی اماکن تاریخی مثل تخت جمشید و بیستون، همه بخاطر این بود که ملت ایران احساس یک ملت و یک دولت را بازیابند و به ایرانی بودن خود مفتخر باشند.

متاسفانه حاکمیت 40 ساله این رزیم ضد ایرانی لطمات زیادی به ملی گرایی و میهن دوستی ایرانیان زده است. کتابهای درسی و تاریخی که تحریف شده را فورا باید بازنویسی کرد و همه میراث تاریخی که در حال تخریب و نابودی هستند را باید مرمت و تعمیر کرد.

11- تحول در سیستم آموزشی

یکی از مراکزی که رژیم اسلامی آنرا بکلی نابود کرده است سیستم آموزش و پرورش است. باید در سطوح مختلف نظام آموزش ما متحول شود. باید بالاترین حقوق ها و دستمزدها در نظام آموزشی پرداخت شود. افراد متجدد و تحصیلکرده را باید بکار گرفت و شایسته سالاری باید جایگزین پارتی بازی و زد و بندهای موجود شود. دانشگاههای داخل باید با داشنگاههای معتبر خارجی باید روابط نزدیک تبادل استاد و دانشجو داشته باشند و پروژه های تحقیقاتی بین این مراکز و مراکز صنعتی اجرا گردد.

12- توجه به محیط زیست

تا نیم قرن پیش، ایران بعنوان سرزمین گل و بلبل در جهان معروف بود. متاسفانه همه منابع طبیعی ایران تقریبا نابود شده و یا رو به نابودی است. باید با کشورهای جهان روابط حسنه ایجاد کرد تا از امکانات آنها برای احیای منابع طبیعی ایران بهره جست. مثلا از ژاپن و اسرائیل و امریکا بخوبی میتوان برای این منظور استفاده کرد.

13- توجه به حقوق حیوانات

اگر در جامعه ای حقوق حیوانات زبان بسته رعایت نشود قطعا حقوق انسانها نیز رعایت نخواهد شد. باید فرهنگ حیوان دوستی را در جامعه زنده کرد تا روحیه های انسانی لطیف تر شود و حس کمک و ترحم در بین انسانها افزایش یابد.

14- آزادی رسانه ها

باید تلویزیون و فیلم سازی از انحصار دولتی بیرون بیاید و با همه افراد و گروهها و احزاب رسانه های خود را داشته باشند. دسترسی به اینترنت بدون فیلتر را باید جزو حقوق شهروندی شناخت.

اینها محورهای کلی و شاخصی هستند که در دورنمای ما به ایران فردا از اهمیت خاصی برخوردار خواهند بود.

اکنون با این توضیحات راحتتر میتوان گفت ما دنبال چه هستیم و برای رسیدن به چه اهدافی در حال تلاش هستیم.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها