ماجرای لایحه قصاص و اعتراضات اخیر

سال ۱۳۶۰ سال بسیار طوفانی برای جمهوری اسلامی بود. خمینی رهبر انقلاب بود، میرحسین موسوی نخست وزیر و رفسنجانی رئیس مجلس بود. بنی صدر را برکنار کرده بودند و سازمان مجاهدین در آستانه اعلام مبارزه مسلحانه علیه رژیم بود.

در چنین فضای پر تلاطمی، هیئت دولت لایحه مجازات قصاص را در دستور کار خود قرار داد. قصاص یک مجازات وحشیانه ای است که با معیارهای اخلاقی و انسانی کنونی اصلا سنخیتی ندارد. قصاص یعنی اگر کسی زد چشم کسی را کور کرد، باید بعنوان مجازات چشم او را نیز کور کرد!

آن روزها، در گوشه گوشه تهران و شهرهای بزرگ تجمعات گروههای مختلف برگزار میشد و اکثرا مورد حمله فالانژهای حزب اللهی قرار میگرفت. در یکی از آن روزها جبهه ملی و نهضت آزادی برای یادبود محمد مصدق بیانیه ای صادر کردند و از مردم دعوت به راهپیمایی یا تجمع در میدان هفتم تیر نمودند. ضمنا در بخشی از آن بیانیه اشاره ای به لایحه قصاص کرده و آنرا غیرانسانی نامیده بودند.

بلافاصله خبر به خمینی رسید و او در تلویزیون ظاهر شد و سخنان  بسیار شدیدی علیه مصدق و جبهه ملی و نهضت آزادی ابراز داشت و گفت کسی که مخالف قصاص باشد مرتد است و ریختن خونش مباح!

او تهدید کرد که اگر فردا کسی به آن راهپیمایی (یا تجمع) برود خونش باید ریخته شود.

همین تهدید خمینی کافی بود که آن راهپیمایی کنسل شد و ماجرا به نفع جمهوری اسلامی تمام شد و همین کوتاه آمدن ها باعث شد که رژیم بدعادت شود و تا سالها از همین نقطه ضعف مردم و مخالفان بهره جست و در قدرت ماند.

لایحه قصاص

اما دو ماه و نیم است که رژیم شدیدترین و وحشیانه ترین اعمال را مرتکب شده تا مردم را بترساند تا آنها جرات نکنند به خیابان ها بیایند. رسانه هایشان شب و روز به مردم معترض توهین و تهدید می کنند و آنها را داعشی و صهیونیستی و آل سعودی می نامند اما همه این کارها باعث نشد که مردم روز ۱۶ آذر به خیابان ها نیایند و فریاد مرگ بر خامنه ای سر ندهند. واقعا مردم مثل نسل قبل از این رژیم و از مردن نمی ترسند و این روحیه روز به روز قوی تر و صیقل یافته تر میشود.

جمهوری اسلامی ۴ دهه بدعادت شده بود که با تهدید و ارعاب موفق میشد مردم را برای مدتی ساکت کند اما دیگر آن حنای رژیم دیگر رنگی ندارد و رژیم هم راه دیگری بلد نیست.

شما درماندگی رژیم را درباره اعتصاب گسترده و باورنکردنی مغازه داران سراسر کشور ببینید. اصلا انتظار چنین استقبالی را نه رژیم داشت و نه ما مخالفان رژیم در خارج کشور.

این ضربات بر پیکر رژیم، آنقدر کوبنده است که نمی گذارد رژیم به روال سابق برگردد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها