لوموند: دستگاه‌های امنیتی فرانسه دام‌گذاری برای روح‌الله زم را حدس زده بودند ( پیدا کنید پرتقال فروش را)

ایران یکی از مخالفانش را که تحت حمایت فرانسه قرار داشت، ربوده است”… روزنامه لوموند تحت چنین عنوانی وضعیت روح‌الله زم را شرح می‌دهد. لوموند ابتدا یادآوری می‌کند که روح‌الله زم یک روحانی‌زاده است که به عنوان پناهندۀ سیاسی در فرانسه زندگی می‌کرد. او در این کشور تحت محافظت پلیس قرار داشت…

به گزارش رادیو فرانسه، روزنامه لوموند مورخ ١٩ اکتبر ٢٠١٩ می‌نویسد که سرویس‌های امنیتی فرانسه از دو سال پیش بابت وضعیت او نگران بودند. او چند بار از طریق تلفن تهدید به مرگ شده بود و بنابراین تحت حفاظت نزدیک پلیس قرار داشت و حتی برای رفت و آمدهای او از اتوموبیل ضدگلوله استفاده می‌شد.

اما به نوشته لوموند به نظر می‌رسد که هشدارهای سازمان امنیت داخلی فرانسه تأثیری بر فعالیت زم نداشته و او مدام افشاگری‌هایش را در مخالفت با رژیم جمهوری اسلامی افزایش داده است. اما نگرانی دستگاه‌های فرانسوی از دو سال قبل و به دنبال اخباری که از سرویس‌های دیگر از جمله موساد اسرائیل دریافت می‌کنند، افزایش می‌یابد: اخباری مبنی بر این که تهران “قراردادی را در مورد آقای زم باز کرده است”. ظاهراً منظور از این اصطلاح، باید طرح ترور شخص باشد. زیرا لوموند می‌افزاید که از نظر پاریس، ارتکاب قتل در خاک فرانسه توسط سرویس‌های مخفی بیگانه امری محتمل بوده، بخصوص که در گذشته همین بلا به سر برخی مخالفان ایرانی آمده بود. اما به نوشته لوموند، پاریس وقوع چنین جنایاتی را در خاک خود “خط قرمز” تلقی می‌کند. حتی منابع دیپلماتیک به لوموند گفته‌اند که قبلاً نمایندگان جمهوری اسلامی در پاریس احضار شده‌اند و به آنان هشدار داده شده که فرانسه وقوع چنین “انحرافاتی” – یعنی ترور – را در خاک خود مطلقاً نخواهد پذیرفت. این گونه پیام‌ها طی ماه‌های اخیر از کانال‌های مختلف به مسئولان ایرانی منتقل شده است.

گسترش فعالیت رسانه‌ای

با وجود چنین زمینه‌ای، روح‌الله زم از فعالیت‌هایی که از نظر رژیم ایران “تحریک‌آمیز” بوده، دست برنداشته است. حتی اعضای “سرویس محافظت از افراد” فرانسه (SDLP) که وظیفه حفاظت از جان زم را بر عهده داشته به رؤسای خود گزارش داده بودند که در حفظ امنیت زم مشکل دارند چون وی اصرار داشته که آزادی عمل خود را نگاه دارد. حتی پیش آمده بوده که او به عمد از دایرۀ محافظت مأموران بگریزد تا حریم خصوصی خود را حفظ کند.

با اینحال سازمان امنیت داخلی فرانسه در جریان طرح‌های زم قرار داشته و می‌دانسته است که زم قصد گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای خود را دارد و می‌خواهد از شبکه “تلگرام” به رسانه‌های پرمخاطب‌تری رو بیاورد. به همین دلیل، وی از برخی شخصیت‌های مخالف رژیم کمک مالی خواسته بوده است. این اقدامات او از سوی یک زن تشویق شده است. این زن که روزنامه لوموند نام نبرده، به زم پیشنهاد کرده که به عراق برود…

اما سرویس‌های امنیتی فرانسه که از طرح سفر روح‌الله زم باخبر می‌شوند، حتی تا شب قبل از عزیمت، تلاش می‌کنند تا وی را از سفر منصرف کنند، زیرا حدس می‌زده‌اند که دامی برای او باز شده است. با اینحال منابع وزارت کشور فرانسه می‌گویند که این فرض از سوی زم رد شده زیرا او اطمینان داشته که در عراق از محافظت برخوردار خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها