لطفاً از شدت آزادی بیانی که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد ذوق‌زده نشوید‎

لطفاً از شدت آزادی بیانی که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد ذوق‌زده نشوید، یک ذره جنبه هم خوبه والا، بیان هر سخنی در هر گروهی ممکنه خوب نباشه!

این سخن بالا در وبسایت اداره کل حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمده است؛ در قالب مطلبی که به دانشجویان توصیه می‌کند در شبکه‌های اجتماعی چگونه رفتار کنند، این وزارت متکلف و متولی امور دانشگاه‌ها و دانشجویان در ایران است و به عنوان مرجع نهایی تصمیم‌گیری در این حوزه شناخته می‌شود، ولی درعین‌حال دیده می‌شود که این وزارتخانه در چارچوب حکومت جمهوری اسلامی به خود اجازه می‌دهد که به دانشجویان بگوید از شدت آزادی بیان در شبکه‌های اجتماعی ذوق‌زده نشوند!

برای اینکه بتوانیم با این نگاه ضد آزادی بیشتر آشنا شویم کافی‌ست از همان مطلب دو سه بند دیگر هم نقل کنیم: لطفاً اشاعه‌دهنده مطالب غیراخلاقی نباشید، اینگونه مطالب در قدم اول بنیان اخلاقی جامعه را تخریب و به شما و نزدیکان شما آسیب می‌رساند، در به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و عکس‌های خانوادگی کمی دوراندیش باشید، شاید قربانی بعدی شما و خانواده‌تان باشید، یه مقدار سعی کنید در هر شرایطی که هستید ترویج‌دهنده افکار سازنده و سالم باشید، سر سوزنی بچه مثبت بودن ضرر نداره عزیزان من.

البته که بارز است اخلاقی و «غیراخلاقی» بودن یک مطلب را مسئولان حراست وزارت علوم تشخیص می‌دهند؛ «سازنده و سالم»بودن افکار را مسئولان حراست وزارت علوم تشخیص می‌دهند و حتی در اینکه تصاویر خانوادگی خود را هم چگونه به اشتراک بگذارید، بهتر است با مسئولان حراست وزارت علوم مشورت کنید!

دخالت دانشگاه در حوزه خصوصی ـ مجازی دانشجویان البته محدود به توصیه نیست و اگر لازم باشد مسئولان دانشگاهی سرسختانه‌تر هم وارد می‌شوند، در بهمن ۱۳۹۸ بود که تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه صنعتی کرمانشاه و پلیس فتا با هدف «پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با رویکرد فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در فضای مجازی» امضا شد.

تنها برای یادآوری باید ذکر شود پلیس فتا همان نهادی است که ستار بهشتی را به علت نوشتن مطالب انتقادی در وبلاگ شخصی، در آبان ۱۳۹۱ بازداشت کرد و در عرض چند روز او را زیر شکنجه کشت، این چنین نهاد بدنامی اکنون خود را در قبال دانشجویان مسئول می‌بیند و مسئولان دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز برای آن‌ها فرش قرمز پهن می‌کنند.

منبع اصلی خبر؛ توانا

به اشتراک بگذارید: