قواعد بازی عوض شده

روزگاری بود که رادیو بی بی سی فارسی در ایران انقلاب را جهت میداد. اکثر کسانی که نسبت به رویدادهای سیاسی در ایران حساس بودند اخبار و برنامه تفسیر خبری بی بی سی را از دست نمیدادند. رادیو بی بی سی حتی پیشاپیش تاریخ و محل راهپیمایی ها را اعلام میکرد و از پرشکوه بودن آن خبر میداد.

در سالهای بعد، تلویزیون های ماهواره ای به میدان پروپاگاندا وارد شدند اما بدلیل هزینه بالای نگهداری آن، فقط رسانه هایی که پشتوانه مالی قدرتمندی داشتند گوی رقابت را از دیگر رسانه ها بردند. بسیاری از تلویزیون های ماهواره ای بعد از چند ماه ورشکست شدند و از بین رفتند.

اگرچه هنوز تلویزیون های ماهواره ای ثروتمند همچنان پرمخاطب هستند اما با همه گیر شدن سوشال مدیا مثل توئیتر و یوتیوب و اینستاگرام و تلگرام، مخاطبین دیگر مثل سابق چشم و گوش بسته نیستند.

یعنی در جال حاضر، مخاطب بخوبی می فهمد فلان رسانه دارد خبر فیک و یا جهتدار و یکطرفه تحویل بیننده یا شنونده می دهد.

این تحول در همه جا دیده میشود. در داخل ایران مردم صدا و سیما را نگاه می کنند، مثلا اعترافات اجباری بازداشتی ها را نگاه می کنند اما باور نمی کنند و حتی مسخره هم می کنند.

در امریکا هم مردم میدانند که سی ان ان و یا فاکس نیوز خبرهای فیک و مغرضانه پخش می کنند.

در فضای ایرانیان خارج کشور هم همین تحول بوجود آمده است. دیگر دوران اینکه یک تلویزیون مثل ایران اینترنشنال بخواهد گنجشک را رنگ کند و بجای قناری به مخاطب قالب کند گذشته است. مردم بخوبی در برابر این تلاش ها واکنش منفی نشان میدهند.

الان قواعد بازی در نحوه تاثیرگذاری بر روی مخاطب تغییر کرده است. یک تلویزیون یا یک رادیو و حتی یک وبسایت نیز کم کم میزان اهمیت شان کاسته و کاسته تر میشوند. تقریبا مشابه دوران کساد شدن وبلاگ ها.

الان وبلاگ های قدیمی زیر خروارها خاک دفن شده اند و کمتر کسی برای باخبر شدن از آخرین رویدادها و تحلیل ها به سراغ وبلاگ ها میرود.

بنظر من بغیر از وبسایتهای تجاری و خدماتی، بقیه وبسایتی چاره ای جز تعطیلی نخواهند داشت چون نیازها و امکانات بکلی عوض شده.

الان همه میتوانند در یوتیوب یا اینستاگرام کانال تلویزیونی راه بیاندازند. همچنین کلاب هاوس و اسپیس هم به امکانات قبلی اضافه شده و مخاطبین را بخود جلب کرده اند.

شرایط مثل دورانی است که با پیشرفت صنعت، بسیاری از مغازه ها و شغل های قدیمی خودبخود محو شدند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

0 نظر
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
0
اگر مایلید نظر بدهیدx